طرح پيشگيري از ابتلا به نارسايي هاي ستون فقرات در کودکان و نوجوانان اجرا مي شود

۱۳۸۶/۰۲/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3550
طرح پيشگيري از ابتلا به نارسايي هاي ستون فقرات در کودکان و نوجوانان اجرا مي شود

دکترمحسن هاشمي رييس انجمن فيزيوتراپي ايران در اين باره به ایسنا گفت: امروزه شاهد هستيم در اکثر برنامه هاي رسانه اي آنچه بيشتر به عموم مردم آموزش داده مي شود نحوه مراجعه به پزشکان خاص و يا استفاده از روش هاي درماني پرهزينه است در حالي که ارزان ترين و موثرترين درمان ، پيشگيري است.

وي ادامه داد: به عنوان مثال يکي از طرح هاي مفيد و موثر در اين زمينه که از طرف وزارت بهداشت و با همکاري وزارت آموزش و پرورش و انجمن فيزيوتراپي شروع شده، طرح پيشگيري از ابتلا به نارسايي هاي ستون فقرات در کودکان و نوجوانان است.

دکترهاشمي در مورد اين طرح توضيح داد : در اين طرح با معاينات اوليه و قبل از ورود کودکان و نوجوانان به مدرسه مجموعه اطلاعاتي از خصوصيات فيزيکي بدن آنان جمع آوري مي شود که به اين ترتيب مي توان از شيوع بيماري هايي همچون کجي ستون فقرات در آنها پيشگيري کرد.

وي ادامه داد: معمولا والدين در سنين پايين ، کمتر به اين نواقص کودک توجه مي کنند که اين مسئله در بزرگسالي مشکلات حاد و جبران ناپذيري را براي فرزندان آنان به دنبال دارد.

دکترهاشمي با اشاره به اين که اين طرح به طور آزمايشي در چند منطقه آموزش و پرورش اجرا شده و در آينده اي نزديک سراسري مي شود، افزود: متاسفانه در کشور ما برخي از مسايل صرفا حالت شعار داشته و پس از مدت کوتاهي به فراموشي سپرده مي شود که در اين ميان بايد وزارت بهداشت با اجراي اصولي برنامه هاي پيشگيرانه به صورت يک سياست کلي حرکت خود را به سمت کاهش هزينه درمان سوق دهد تا در اين راه با همکاري نزديک با مجموعه هاي علمي به نتيجه مطلوب تري نائل آيد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.547s, 18q