یکشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۱
کد خبر: 357584

متخصص طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی چگونگی تهیه و مصرف مهمترین نوشیدنی‌های سنتی ضد گرمازدگی در تابستان را تشریح کرد.

مفیدترین ضد عطش‌ها برای گرمازدگی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، در فصل گرم و سوزان تابستان قرار داریم و هوای گرم و طاقت فرسای تابستان غالب افراد را با حرارت بالای خود آزار می دهد.هرکس به ویژه افرادی که هر روز مجبور هستند در بیرون از خانه باشند، سعی دارند به اشکال مختلف خود را خنک نگهداشته تا از گزند گرما زدگی مصون نگهدارند.

مصرف مایعات در این روزهای گرم بسیار تاکید شده و افراد بنا بر میزان نیاز بدن شان و با توجه به میزان حضور در هوای بیرون از خانه و و زیر نور خورشید بودن باید میزان مایعات دریافتی بدن خود را تنظیم کنند.

مصرف نوشیدنی‌های خنک نیز این روزها طرفداران بیشماری دارد و کمتر کسی را می توانید مشاهده کنید که هر روز نوشیدنی خنک مصرف نکند.

یکی از نوشیدنی‌های پر طرفدار این روزهای داغ و سوزان مصرف نوشیدنی و شربت‌های سنتی ایرانی است که از دیرباز مورد توجه بسیاری افراد قرار گرفته و بسیاری با مصرف آن در روزهای تابستان، سعی در پایین آوردن میزان عطش و تشنگی خود دارند.

فاضله حیدریان مقدم،متخصص طب سنتی علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه در فصول گرم سال به دلیل شدت گرمای هوا، قوت هاضمه معده کاهش می‌یابد، اظهار کرد: در تابستان و هوای گرم باید از غذاها و نوشیدنی‌های سبک که هضم راحتی دارند استفاده کرد.

متخصص طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: در فصل گرما برای پیشگیری از گرما زدگی تهیه شربت سکنجبین و تخم کاسنی،عناب و زرشک و خاکشیر یخ زده و آبلیمو می‌تواند به میزان قابل توجهی مفید باشد.

شربت سکنجبین و تخم کاسنی

برای تهیه سکنجبین سه پیمانه شکر را با چهار پیمانه آب و یک پیمانه سرکه انگوری یا سرکه سیب بجوشانید، کمی از شربت را با یک قاشق چایخوری تخم کاسنی خیس خورده و با یک لیوان آب بنوشید.

شربت عناب و زرشک

10عدد عناب را له کرده با دو قاشق غذاخوری زرشک در یک و نیم لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان بماند سپس مواد را صاف کرده و با یک قاشق غذاخوری شکر شیرین کنید و خنک بنوشید.

شربت خاکشیر یخ زده و آبلیمو

دو قاشق غذاخوری خاکشیر خیسانده را در جایخی بریزید، دو قاشق غذاخوری شکر، دو عدد لیمو تازه و یک لیوان آب را هم بزنید و یک مکعب خاکشیر یخ زده در آن انداخته و بعد از هم زدن میل کنید.

شربت به‌لیمو

برای تهیه این شربت پیمانه شکر را با یک پیمانه آب کمی جوشانده، سپس یک پیمانه آب لیمو تازه اضافه کنید و بعد از کمی جوشیدن خاموش کنید، این شربت را با آب خنک رقیق کرده و میل کنید.

دوغ ترش و تخم شربتی

دو قاشق غذاخوری تخم شربتی را در آب خیسانده، با یک لیوان دوغ ترش رقیق مخلوط کنید و خنک بنوشید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha