چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۰ - ۱۶:۱۲
کد خبر: 36114
سلامت نیوز: با فرا رسیدن فصل زمستان و سرد شدن هوا  شما هم ممكن است مانند بسیاری دیگر از مردم با انواعی از ناخوشی‌ها و بیماری‌های زمستانی مواجه شوید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، بدن انسان برای مطابقت و سازگار شدن با تغییر شرایط به ویژه تغییرات فصلی به زمان احتیاج دارد و در طول این مدت تا زمانی كه بدن خود را سازگار كند عفونت‌ها فرصتی برای حمله كردن به آن پیدا می‌كنند.

 سایت اینترنتی هوم رمدیز دراین باره گزارش داد: در طول مدت این سازگاری با تغییرات فصلی، فعالیت سیستم ایمنی بدن افت می‌كند و بنابراین بدن در برابر حملات ویروس‌ها و باكتری‌ها، آسیب‌پذیرتر و مستعدتر می‌شود. این دوره، زمانی است كه اكثر افراد با علائم و مشكلاتی چون سرماخوردگی عادی، سرفه، گلودرد و یا آنفلوآنزا مواجه می‌شوند.

برخی دیگر از بیماری‌ها و امراض شایع زمستانی شامل خشكی و خارش پوست، حساسیت‌های فصلی، گرفتگی سینه و آبریزش بینی هستند. همچنین افراد مبتلا به آرتریت و آسم در این فصل و با كاهش دمای هوا، شاهد تشدید علائم بیماری خود هستند. اما سوال این است كه چگونه می‌توانیم خود را برای این شرایط و تغییرات آماده كنیم؟

در این مقاله به چند راهكار ساده اما موثر در این زمینه اشاره شده كه عبارتند از:

-‌ همانطور كه گفته شد اكثر بیماری‌های زمستانی به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن بروز می‌كنند. به خاطر داشته باشید كه مهمترین اقدام برای تقویت این سیستم حیاتی، تغذیه سالم و صحیح است. همچنین وعده‌های غذایی متعادل، استراحت كافی و تماس با نور خورشید به مقدار كافی از فاكتورهای حیاتی برای قدرت بخشیدن به سیستم ایمنی بدن و بهبود فعالیت آن هستند.

-‌ تغییرات و نوسانات دمای هوا در این فصل از عوامل مهم ایجاد بیماری است كه شما باید از قبل خود را برای این تغییرات آماده كنید. برای این منظور مطمئن شوید كه وضعیت تهویه هوا در محل زندگی شما مناسب است و وسایل گرم كننده به درستی كار می‌كنند. همچنین از قبل باید لباس‌های گرم خود را آماده كنید تا با سرد شدن ناگهانی هوا غافلگیر نشوید.

-‌ هوای سرد و خشك موجب خشك شدن پوست شما می‌شود. پوست خشك حتی ممكن است ترك خورده و زخم شود. بهترین راه‌كار برای پیشگیری از این وضعیت، نوشیدن آب زیاد و استفاده از كرم‌های مرطوب كننده برای خیس نگه داشتن و حفظ آب پوست است.

-‌ در پایان تاكید می‌شود كه مصرف ریزمغذی‌ها، سلامت بدن و پوست شما را تضمین می‌كند. برای مثال ویتامین‌هایی مثل ویتامین ث سیستم ایمنی بدن را تقویت كرده و در پیشگیری از سرماخوردگی و آنفلوآنزا موثر هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =