سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۶
کد خبر: 371411

ویتامین B1 که تیامین نیز نامیده می شود، نقش مهمی در متابولیسم بدن و عملکرد عصبی دارد. کمبود آن می تواند منجر به سردرگمی ذهنی، مشکل در تمرکز، مشکلات حافظه و حتی تغییرات خلقی مانند تحریک پذیری یا افسردگی شود.

این نشانه های کمبود ویتامین B1 را جدی بگیرید

به گزارش سلامت نیوز به نقل از انلی مای هلث، ویتامین B1 که تیامین نیز نامیده می شود، نقش مهمی در متابولیسم بدن و عملکرد عصبی دارد. کمبود این ویتامین می تواند منجر به مشکلات مختلف سلامتی شود.

کمبود ویتامین B1 اولین بار در کتب پزشکی چین باستان ثبت شد. در سال 1884، یک پزشک ژاپنی متوجه نرخ بالای بیماری و مرگ و میر در میان ملوانان ژاپنی شد که ماه ها در دریا فقط برنج می خوردند. هنگامی که رژیم غذایی متنوع تری که شامل غلات کامل، گوشت، لوبیا و سبزیجات بود ارائه شد، میزان بیماری و مرگ و میر به طور چشمگیری کاهش یافت.

این هفت علامت نشان می دهد ممکن است کمبود ویتامین B1 داشته باشید:


1. ضعف و خستگی

ویتامین B1 برای تبدیل کربوهیدرات ها به انرژی ضروری است. کمبود آن می تواند منجر به کاهش تولید انرژی و در نتیجه احساس ضعف، خستگی و بی حالی شود، حتی با وجود داشتن استراحت کافی.

2. از دست دادن اشتها

کمبود تیامین می تواند بر سیستم گوارشی تأثیر بگذارد و منجر به از دست دادن اشتها و کاهش مصرف غذا شود. این وضعیت می تواند کمبود این ویتامین را در بدن تشدید کند و یک چرخه معیوب از کاهش مواد مغذی ایجاد کند.

3. ضعف و درد عضلانی

تیامین در عملکرد عضلات و سیگنال دهی عصبی نقش دارد و کمبود آن می تواند منجر به ضعف عضلانی، گرفتگی و درد، به ویژه در پاها شود. در موارد شدید، ممکن است منجر به تحلیل عضلانی و مشکل در راه رفتن شود.

4. آسیب عصبی و احساس سوزن سوزن شدن

به گزارش ژورنال Continuum، کمبود تیامین می تواند به اعصاب محیطی آسیب برساند و منجر به علائمی مانند گزگز، بی حسی و احساس سوزش به خصوص در دست ها و پاها شود. (این وضعیت به عنوان نوروپاتی محیطی شناخته می شود.)

5. آشفتگی ذهنی و مشکلات حافظه

تیامین نقش مهمی در عملکرد مغز و سلامت شناختی دارد. کمبود آن می تواند منجر به سردرگمی ذهنی، مشکل در تمرکز، مشکلات حافظه و حتی تغییرات خلقی مانند تحریک پذیری یا افسردگی شود.

6. مشکلات گوارشی

کمبود تیامین می تواند بر دستگاه گوارش تأثیر بگذارد و منجر به علائمی مانند یبوست، سوء هاضمه و نفخ شود. در موارد شدید، ممکن است باعث بیماری به نام بری بری شود که با علائم گوارشی و عصبی شدید مشخص می شود.

7. مشکلات قلبی عروقی

کمبود تیامین می تواند بر سیستم قلبی عروقی تأثیر بگذارد و منجر به علائمی مانند ضربان قلب سریع، تنگی نفس و تورم در اندام تحتانی شود. در موارد شدید، ممکن است منجر به نارسایی قلبی یا سایر عوارض قلبی عروقی شود.

اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، به خصوص اگر با گذشت زمان ادامه یابند یا بدتر شوند، باید برای تشخیص و درمان مناسب با یک متخصص مشورت کنید. کمبود تیامین را می‌توان از طریق آزمایش خون تشخیص داد و مکمل‌ها یا تنظیمات رژیم غذایی ممکن است برای اصلاح کمبود و کاهش علائم تجویز شود.

همچنین پرداختن به بیماری های زمینه ای یا عوامل سبک زندگی که می تواند منجر به کمبود ویتامین B1 شود، مانند رژیم غذایی نامناسب، اعتیاد به الکل، یا برخی اختلالات پزشکی بسیار مهم است.