سه‌شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۵
کد خبر: 371429

بوسپیرون یک داروی ضد اضطراب است که بر مواد شیمیایی موجود در مغز تأثیر می گذارد که ممکن است در افراد مبتلا به اضطراب نامتعادل باشد.

هرآنچه که باید درباره بوسپیرون بدانید

به گزارش سلامت نیوز به نقل از دراگز، بوسپیرون یک داروی ضد اضطراب است که بر مواد شیمیایی موجود در مغز تأثیر می گذارد که ممکن است در افراد مبتلا به اضطراب نامتعادل باشد.

بوسپیرون برای درمان علائم اضطراب مانند ترس، تنش، تحریک پذیری، سرگیجه، تپش قلب و سایر علائم فیزیکی استفاده می شود.

بوسپیرون یک داروی ضد روان پریشی نیست و نباید به جای داروهای تجویز شده توسط پزشک برای اختلالات روان پریشی استفاده شود.

قبل از مصرف این دارو چه نکاتی را بدانیم؟

اگر به بوسپیرون حساسیت دارید، نباید از آن استفاده کنید.

اگر در 14 روز گذشته یک مهارکننده MAO مصرف کرده اید از بوسپیرون استفاده نکنید. ممکن است یک تداخل دارویی خطرناک رخ دهد. مهارکننده های MAO عبارتند از:

 • ایزوکاربوکسازید
 • لینزولید
 • تزریقی متیلن بلو
 • فنلزین
 • رازاگیلین
 • سلژیلین
 • ترانیل سیپرومین

برای اطمینان از بی خطر بودن این دارو، در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

انتظار نمی رود بوسپیرون به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. اگر باردار هستید یا در طول درمان قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که آیا بوسپیرون وارد شیر مادر می شود یا حتی می تواند به نوزاد شیرده آسیب برساند. اگر به نوزادی شیر می دهید به پزشک خود اطلاع دهید.

بوسپیرون برای استفاده توسط افراد کمتر از 18 سال توسط FDA تایید نشده است، اما این دارو در کودکان و نوجوانان تحت نظارت دقیق پزشکی و با دوز مناسب استفاده شده است.

داروهای مرتبط یا مشابه

سرترالین، اسیتالوپرام، آلپرازولام، دولوکستین، فلوکستین، لکساپرو، زولافت


چگونه باید بوسپیرون مصرف کنم؟

بوسپیرون را دقیقاً همانطور که برای شما تجویز شده است مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید. پزشک ممکن است گهگاه دوز مصرفی شما را تغییر دهد تا مطمئن شود بهترین نتایج را دریافت می کنید. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر و یا بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید.

ممکن است بوسپیرون را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید، اما هر بار آن را به همان روش مصرف کنید.

برخی از قرص‌های بوسپیرون نشانه‌گذاری شده‌اند، بنابراین می‌توانید قرص را به ۲ یا ۳ قسمت تقسیم کنید تا در هر دوز مقدار کمتری از دارو مصرف کنید. اگر دارو به درستی شکسته نشده و قطعه خیلی بزرگ یا خیلی کوچک است، از آن استفاده نکنید. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد میزان مصرف قرص دنبال کنید.

اگر از داروی ضد اضطراب دیگری قبل از بوسپیرون استفاده می کردید، ممکن است لازم باشد به جای قطع ناگهانی، دوز داروی دیگر را به آرامی کاهش دهید. برخی از داروهای اضطراب در صورت قطع ناگهانی مصرف آنها پس از مصرف طولانی مدت می توانند علائم ترک را ایجاد کنند.

این دارو می تواند نتایج مثبت کاذب را با آزمایش های پزشکی خاص ایجاد کند. ممکن است لازم باشد مصرف دارو را حداقل 48 ساعت قبل از آزمایش قطع کنید. به هر پزشکی که شما را درمان می کند بگویید که از بوسپیرون استفاده می کنید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری شود.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان نوبت بعدی دارو فرا رسیده است، نوبت فراموش شده را نادیده بگیرید. برای جبران دوز فراموش شده داروی اضافی مصرف نکنید.


اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید یا با خط راهنمای مسمومیت تماس بگیرید.

از چه چیزی باید اجتناب کنم؟

این دارو ممکن است تفکر یا واکنش شما را مختل کند. اگر رانندگی می کنید یا کاری انجام می دهید که نیاز به هوشیاری دارد، مراقب باشید.

نوشیدن الکل ممکن است عوارض جانبی خاص بوسپیرون را افزایش دهد.

گریپ فروت و آب گریپ فروت ممکن است با بوسپیرون تداخل داشته و منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود. در مورد استفاده از محصولات گریپ فروت با پزشک خود صحبت کنید.

عوارض جانبی بوسپیرون چیست؟

در صورت مشاهده هر گونه علائم واکنش آلرژیک به بوسپیرون، کمک فوری پزشکی دریافت کنید؛ این علائم شامل: کهیر. تنفس دشوار؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.

اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • احساس سبکی، مثل اینکه ممکن است بیهوش شوید.

عوارض جانبی رایج بوسپیرون ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • خواب آلودگی
 • مشکلات خواب (بی خوابی)
 • حالت تهوع
 • ناراحتی معده
 • احساس عصبی بودن یا هیجان داشتن

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.


اطلاعات دوز

دوز معمول بزرگسالان برای اضطراب:

 • دوز اولیه: 7.5 میلی گرم خوراکی دو بار در روز یا 5 میلی گرم 3 بار در روز.
 • دوز نگهدارنده: دوز روزانه ممکن است با افزایش 5 میلی گرم هر 2 تا 3 روز تا 20 تا 60 میلی گرم در روز در دوزهای منقسم افزایش یابد.
 • حداکثر دوز: 60 میلی گرم در روز

چه داروهای دیگری بر بوسپیرون تأثیر می گذارد؟

مصرف این دارو با سایر داروهایی که باعث خواب آلودگی یا کندی تنفس شما می شوند می تواند این اثرات را بدتر کند. قبل از مصرف بوسپیرون همراه با قرص خواب، داروی مسکن، شل کننده عضلانی یا داروی اضطراب، افسردگی یا تشنج، از پزشک خود سوال کنید.

سایر داروها ممکن است با بوسپیرون تداخل داشته باشند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی. به پزشک خود در مورد تمام داروهایی که اکنون استفاده می کنید و هر دارویی که شروع به استفاده از آن می کنید یا متوقف می کنید، بگویید.

به یاد داشته باشید، این دارو و سایر داروها را دور از دسترس کودکان قرار دهید، هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و از این دارو فقط برای موارد تجویز شده استفاده کنید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha