نوشابه‌ انرژي‌زا: یک قوطی پر از شکر و کافئین

۱۳۸۶/۰۳/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3920
نوشابه‌ انرژي‌زا: یک قوطی پر از شکر و کافئین

جوانهايي كه هر روز راهي باشگاه هاي ورزشي مي شوند تا به اصطلاح خودشان، هيكل را بسازند معمولا يكي از نوشابه‌هاي انرژي‌زا را در دستشان دارند و برخي از آنها هم كه بدون نوشيدن هر روزه آنها نمي‌توانند زندگي كنند يا حتي آنان كه دوست دارند تمام طول شب و روز را يك سره سرحال و پر انرژي باشند به شدت به اين قوطي وابسته‌اند.

بد نیست بدانيم اين نوشابه‌ها كه به تازگي بسيار پر طرفدار شده‌اند از كجا آمده اند و از چه چيز تشكيل شده‌اند حتما به انتخاب بسياري از افراد كمك خواهد كرد.

نوشابه هاي انرژي ‌زا همانطور كه از اسمشان پيداست، بايد به شما انرژي مضاعف ببخشند اما دقت در اجزاي تشكيل دهنده آنها حقايق ديگري را هم آشكار مي‌كند.

اين نوشابه‌ها گرچه حاوي انرژي هستند اما  به طور خاص از كافئين و شكر تشكيل شده‌اند و در واقع اين انرژي به بدترين شكل موجود براي افراد توليد مي‌شود.

يك قوطي اين نوشابه‌هاي انرژي‌زا معمولا از 80 ميلي گرم كافئين (دقيقا به اندازه كافئين موجود در  يك فنجان قهوه) است كه بسيار زياد است. زيرا به طور مثال يك قوطي سودا(آب گاز دار) به طور متوسط 18 تا 48 ميلي گرم كافئين دارد و در مقايسه، اين مقدار در نوشابه هاي انرژي زا بسيار بيشتر است.

در كنار مقدار كافئين موجود در اين نوشيدني‌ها آنچه كه نوشابه‌هاي انرژي زا را با ديگر نوشابه‌ها متفاوت مي كند آن است كه نوشابه‌هايي همچون سودا يا آب گاز دار معمولا از مقدار زياد آب و در كنار آن، شكر و مزه دهنده‌ها تشكيل شده‌اند و قرار است كه فقط خوشمزه باشند اما نوشابه هاي انرژي‌زا در واقع تنها كافئين و شكر بسياري دارند تا بتوانند به اصطلاح انرژي توليد كنند و در واقع با بدن شما سر و كار دارند و براي افرادي ساخته شده اند كه مي خواهند در سراسر روز مقدار بيش از حد انرژي داشته باشند.

نوشابه‌هاي انرژي‌زا قبل از آنكه در آمريكا همه‌گير شوند در آسيا توليد شدند. در سال 1962 يك كارخانه توليد دارو ژاپني به نام "تايشو" براي اولين بار از اين نوع نوشيدني ساخت تا به اصطلاح به كارمندان كمك كند تا بهتر و بيشتر كار كنند و اين نوشيدني دقيقا همان موادي را داشت كه امروزه نوشابه هاي انرژي زا دارند.

در آمريكا نيز اوايل سال 1980 كارخانه كوكاكولا نوشابه اي را با پسوند "جولت" به معني "سريع" و "پر انرژي" روانه بازار كرد كه به شدت مورد توجه جوانان قرار گرفت اما از نوع اين نوشابه اي انرژي زا نبود.

تا اينكه در نهايت يك تاجر اتريشي زماني كه به آسيا سفر كرده بود توجهش به اين نوشابه‌ها جلب شد. او به همراه دو تن از همكارانش تصميم گرفتند تا اين نوشابه‌ها را به طور گسترده توليد كنند كه نتيجه آن كارخانه "رد بوول" يا گاو نر قرمز شد كه امروزه بزرگترين توليد كننده نوشابه هاي انرژي زا در سراسر دنياست.

فروش اين نوشابه انرژي‌زا به گفته توليد كنندگانش از سال 1997 در آمريكا شروع شده و در هر سال دو برابر شده است تا جائي كه در سال 2000 حدود 1 بيليون دلار از فروش آن كسب در آمد شده است كه اكثر استفاده آنها توسط افراد مشهور اين جامعه به خصوص خوانندگان و هنرپيشه‌ها بوده است.

مواد تشكيل دهنده اين قوطي انرژي زا و اثرات آنها روي بدن از قرار زيرند:

- افدرين: محركي كه روي اعصاب مركزي بدن تاثير مي‌گذارند كه معمولا در داروهاي كاهش وزن استفاده مي‌شوند اما تاثيرات مخربي روي كاركرد قلب مي‌گذارند.

- تورين: آمينو اسيد طبيعي كه ضربان قلب و كاركرد ماهيچه‌ها را منظم مي ‌كند كه باز هم در مفيد بودن آن براي بدن شك بسياري وجود دارد.

- جينسنگ: براي كاهش استرس و ازدياد انرژي

- ويتامين گروه ب: گروهي از ويتامين‌ها كه مي‌توانند شكر موجود در نوشابه را به انرژي تبديل كرده و سبب ساخته شدن ماهيچه شوند.

- دانه گوارانا: كه از برزيل تهيه شده و محركي قوي است.

- كرتين: اسيد اورگانيكي كه براي توليد انرژي ماهيچه‌ها مفيد است.

- دانه جينكو: دانه‌اي درختي كه براي بهبود حافظه مفيد است.


با نگاه به اجزاي تشكيل دهنده اين نوشابه به نظر مي‌رسد كه تمامي اجزاي تشكيل دهنده آن را مواد طبيعي تشكيل داده‌اند.

 كساني كه نوشيدن آن را حتي يك بار تجربه كرده‌اند از طعم آن به چيزي شبيه مزه دارو ياد مي كنند و با وجود آن كه سازندگان آن مدعي هستند كه اين نوشيدني‌ها كاملا بي خطر هستند اما پزشكان عقيده ديگري دارند. آنها معتقدند آنچه كه انرژي را در بدن افراد به وجود مي‌آورد تنها به خاطر موجود مقدار بسيار زياد شكر و كافئين است كه بسيار براي بدن ضرر دارد.


از نظر آنها وجود كافئين در اين نوشيدني باعث مي‌شود كه خواب افراد به شدت بهم بريزد و در واقع آنها بي خواب شوند. وجود فعاليت‌هاي شيميايي و اختلال در هورمونها در مغز نيز كه به همين خاطر پديد مي‌آيند سبب بالا رفتن ضربان قلب شده و فعاليت چشم را مختل مي‌كنند.

همچنين كبد مقدار بيشتر شكر را به جريان خون مي‌فرستد تا انرژي بيشتري توليد شود و اين در اتفاقات ناخوشايند در واقع همانهايي هستند كه به انرژي دار شدن شما كمك مي‌كنند.

در نهايت آنچه كه به نظر مي‌رسد آن است كه نوشيدن اين نوشابه‌ها براي مقدار بسيار كم بي خطر است اما مصرف روزانه آن با وجود كافئين بسياردر آن، مطمئنا شما را به مشكلات بسياري دچار خواهد كرد كه اعتياد به آن يكي از آنهاست.

در كنار اين مشكلات مختل شدن كار كليه شما باعث مي شود مقدار بيشتري از آب بدنتان را از دست برود كه اگر در حال ورزش كردن هم باشيد و عرق كنيد به سادگي ممكن است به خاطر اين دو علت دچار افت شديد آب در بدنتان شويد.

نوشابه‌هاي انرژي زا گرچه در كشورهايي همچون آمريكا از پر فروشترين‌ها هستند اما در كشوري همچون فرانسه كه مردم آن مرگ يك جوان 18 ساله را بر اثر مصرف اين نوشابه  در يك بازي به چشم ديده اند، خريد آن تنها با كافئين بسيار كم مجاز به فروش اعلام شده است.

دانمارك و نروژ اين نوشيدني را ممنوع اعلام كرده‌اند و كشوري همچون كانادا نيز با وجود برچسبي از هشدار روي قوطي آن را به فروش مي‌رساند.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.46588s, 19q