پرستاران مدرسه به كمك مربيان بهداشت مي آيند

۱۳۸۶/۰۳/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4070
پرستاران مدرسه به كمك مربيان بهداشت مي آيند
مهدي ذهبي، معاون مدير دفتر پرستاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران در مورد طرح پرستار مدسه و اجراي آن در مدارس سراسر كشور افزود:  هم اكنون فعاليت پرستاران كشورمان فقط محدود به مراكز درماني و بيمارستان ها شده است كه بنا به گفته وزير بهداشت و درمان بايد اين سيستم تغيير يافته و پرستاران نيز در فعاليت هاي فرهنگي، اجتماعي، هنري نيز حضور يابند.
وي گفت: بر اساس شاخص بهداشت جهاني به ازاي هر 750 دانش آموزش بايد يك مربي بهداشت وجود داشته باشد كه در ايران براي 14 ميليون دانش آموز، تنها سه هزار و 600 مربي بهداشت وجود دارد که بر اساس تعريف استاندارد جهاني، بايد به 6 برابر افزايش يابد.
ذهبي افزود: قطعا اجراي طرح پرستار مدرسه و پرستار مساجد مي تواند در زمينه پيشگيري از ابتلا دانش آموزان و مردم به انواع بيماري ها جلوگيري كند.
معاون مدير دفتر پرستاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: با توجه به فارغ التحصيلي 6 تا 7 هزار دانشجوي پرستاري از دانشگاه هاي علوم پزشكي و دانشكده هاي پرستاري و با وجود هزاران پرستار بيكار جوياي كار به نظر مي رسد اين اقدام (جذب پرستاران در سيستم آموزش و پرورش به عنوان پرستار مدرسه) مي تواند در فعاليت اين كادر بهداشتي و درماني موثر واقع شود.
وي تاكيد كرد: جامعه پرستاري تمايل دارد در هر مكاني و جايگاهي كه استفاده از علم و رشته پرستاري مورد نياز باشد، حضور يافته و علم خود را در اختيار همگان قرار دهد. البته ارايه اين نكته حائز اهميت است كه اجراي طرح پرستار مدرسه هيچ نوع مشكلي را در سيستم پرستاران بخش بهداشت و درمان ايجاد نمي كند و اين افراد مي توانند در مراكز درماني خود فعاليت كنند.
وي گفت: قطعا تنها با حضور  3600 مربي بهداشت براي 14 ميليون دانش آموز سراسر كشور اين افراد مي توانند با همكاري مربيان بهداشت مدارس، اين كمبود و اين خلا مورد نياز را پر کنند.
ذهبي ادامه داد: اين طرح از يك سال گذشته مورد بحث و بررسي قرار گرفته بود كه اميدواريم با همكاري دو جانبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و وزارت آموزش و پرورش اين طرح را سريعتر براي مدارس اجرا كنند.
* افزايش نيروي انساني پرستاري نيازمند تغيير چارت بيمارستاني است
معاون مدير دفتر پرستاري وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي همچنين در مورد مشكلات پرستاري گفت: نبود استخدام در سال هاي گذشته و چارت بيمارستان، از جمله مشكلاتي است كه باعث كمبود نيروي انساني در مراكز درماني شده است؛ به طوري كه هم اكنون طبق برنامه چهارم توسعه اين كمبود نيرو با استخدام نيروي انساني برطرف مي شود و همچنين با تغيير چارت سازماني بيمارستان ها در مورد اصلاح جذب نيروي بهداشتي و درماني نيز اين امر (كاهش كمبود نيروي انساني) برطرف مي شود.
وي پروتكل هاي آموزشي براي پرستاران در زمينه بيماري ايدز و هپاتيت، بازنگري شرح وظايف پرستاري، تصويب سخت و زيان آور بودن شغل پرستاري و اجراي آن براي تمامي پرستاران و تغيير لباس پرستاران را از جمله برنامه هايي عنوان كرد كه دفتر پرستاري در نظر دارد در چند ماه آينده به آن بپردازد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
معصومه
سیار ایده مفید ی استتتت اگر با علم ( گذراندن دوره های احیا و اموزان ورررروانشناسی سنی دانش غربالگری بیماریها ی روحی خانواده و...) بخصوص و قانون نظارت کارشناسانه برای ارتقای سلامت باشد نه وقت گذرانی!
0.18603s, 19q