5 استراتژی طلایی در کاهش وزن !

۱۳۹۰/۱۰/۲۷ - ۱۶:۱۵ - کد خبر: 40796
5 استراتژی طلایی در کاهش وزن !
سلامت نیوز: برای اینكه برنامه كاهش وزن با موفقیت همراه گردد می بایست در سبك زندگی خود تغییرات دائمی ایجاد کنید و عادتهای سالم را جایگزین عادتهای قبلی نمایید تا ...

ما در اقیانوسی از رژیمهای هوسی ، برنامه های كاهش وزن و كلاهبرداریهای علنی كه قول كاهش وزن سریع و آسان را می دهد زندگی می كنیم . اگر چه ستونهای بنایی كه برنامه موثر كاهش وزن بر مبنای آن استوار می گردد شامل یك وعده غذایی سالم با كنترل كالری دریافتی و تمرینان ورزشی خوب طراحی شده می باشد . برای اینكه برنامه كاهش وزن با موفقیت همراه گردد شخص خواهان كاهش وزن می بایست در سبك زندگی خود تغییرات دائمی ایجاد كرده و عادتهای سالم را جایگزین عادتهای قبلی نماید و این 5 استراتژی را عملی کند.

1.تعهد صادقانه

كاهش وزن دائمی مستلزم صرف وقت و تلاش صادقانه و واقعی می باشد . شما می بایست به خودتان قول دهید كه امكان دارد برای همیشه به آن وفادار باشید . در برابر بعضی از تغییرات شدید از خود مقاومت نشان دهید . كاهش وزن نیازمند تمركز عمیق شما می باشد . سعی كنید به دیگر مسائل استرس زای زندگیتان مثل مشكلات مالی و درگیرهای شخصی و غیره توجه نمایید . قابل درك است كه چنین مسائلی را نمی توان بطور كامل حذف نمود اما توجه به آنها میزان تمركزتان بر روی برنامه كاهش وزن را بهبود می بخشد . به یكباره شما آماده اجرای برنامه كاهش وزن خود هستید فقط آن را شروع كنید . به خاطر دلایل بوالهوسانه و تفننی آن را به تعویق نیاندازید .

2. یافتن انگیزه درونی

به یاد داشته باشید كه هیچ كس دیگر شما را وادار نخواهد كرد كه از شر این اضافه وزن خلاص گردید . شما نیاز به یك انگیزه درونی دارید . از چیزهایی كه فكر می كنید به شما انگیزه می دهد و كمكتان می كند تا متمركز بمانید لیستی تهیه كنید . در لحظه هایی كه وسوسه می شوید می بایست بتوانید بر روی این فاكتورهای انگیزشی تكیه كنید . بعضی از این فاكتورهای انگیزشی عبارتند از :

1 . گذشته شما . به خاطر آورید كه چند سال گذشته چقدر سالم بودید .
2 . کسی که دوستش دارید .
3 . سالم نبودن شما كه نتیجه اضافه وزن است .

همان طور كه انگیزه درونی خیلی مهم است حمایت خانواده و دوستان هم مهم می باشد . بدون هیچ عذاب وجدان و خجالتی این گونه افراد را دست چین كنید .

3. تنظیم اهداف واقع بینانه

این موضوع كاملاً بدیهی است . نه؟ اما هنوز هم اكثریت مردم هنگامی كه به كاهش وزن می رسند برای تعیین اهداف واقع بینانه با خود درگیرند . برای یك دوره طولانی بهتر است هدفتان كاهش 0.5 تا 1 كیلوگرم كاهش وزن در هفته باشد . برای تحقق این هدف می بایست روزانه 1000 -500 كالری ببیشتر از كالری دریافتی خود بسوزانید و این كار هم مستلزم صرف وعده های غذایی كم كالری و انجام تمرینات ورزشی است .

با تنظیم اهداف خیلی سخت خودتان را گول نزنید زیرا كه قادر به تحقق آن اهداف نیستید و ناامیدی واقعاً بد است . اهداف شما می بایست خاص ، قابل اندازه گیری ، دست یافتنی ، ارزشمند و مهم و از نظر زمانی محدود باشد . به عنوان مثال یك هدف قاطع این است كه در طی 3 ماه آینده هفته ای 5 روز روزانه نیم ساعت پیاده روی كنید و نتیجه را ثبت كنید .

4. مصرف غذاهای سالم تر

در كل پروسه كاهش وزن كاهش كالری دریافتی به عنوان یك قدم كلیدی به حساب می آید . این كار الزاماً به معنای آن نیست كه نسبت به مقدمات تهیه غذا سرسری برخورد نمایید . یك راه موثر برای كاهش كالری دریافتی خوردن هر چه بیشتر غذاهای گیاهی ، سبزیجات ، میوه جات و دانه میوه ها می باشد . از بین چندین ماده غذایی انتخاب كنید تا اینكه بی بهره از طعم و البته مواد مغذی نشوید .

با خوردن صبحانه سالم گام اول در اجرای برنامه كاهش وزن را بردارید . در طول روز با صرف حداقل سه پرس از سبزیجات و میوه جات از خودتان پذیرایی كنید ، برای پخت و پز از روغنهای سالم و بهداشتی استفاده نمایید ، مصرف شكر را قطع كنید و از لبنیات كم چرب استفاده نموده و مصرف غذاهای غیر گیاهی را به حداقل برسانید .

5. فعال بمانید

همان طور كه قبلاً هم گفته شد كلید اساسی كاهش وزن این است كه بیشتر از كالری دریافتی كالری بسوزانید . 3500 كالری معادل 0.5 كیلوگرم چربی است و این بدان معناست كه اگر می خواهید در یك دوره زمانی 0.5 كیلو گرم چربی از دست بدهید می بایست 3500 كالری بیشتر از كالری دریافتی خود بسوزانید . همراه نمودن مصرف وعده های غذایی كم كالری با انجام تمرینات ورزشی بهترین نتیجه را به بارخواهد آورد .

اهمیت یك برنامه روتین تمرینات ورزشی را دست كم نگیرید . در باشگاه زیر نظر مربی ورزش كنید . پیاده روی كنید و به جای آسانسور از پله استفاده كنید . تا جایی كه می توانید در طول روز فعالیت بدنی داشته باشید . این كار نه تنها موجب كاهش وزن شده بلكه برای سلامتی هم مفید است .


این عادتها را می بایست جزء روش زندگی خود بكنید . امكان دارد در آغاز مشكلاتی پیش بیاید . از آنها نترسید . به خاطر داشته باشید كه شما دارید سعی می كنید تغییرات عمده ای در زندگیتان ایجاد كنید . همه این تغییرات یكباره اتفاق نمی افتد . فقط این نوع سبك زندگی سالم را ادامه دهید و آن را ترك نكنید. 

منبع: سیمرغ
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.22152s, 19q