مهمترین علت چاقی دریافت انرژی بیش از حد نیاز است

۱۳۹۰/۱۱/۰۵ - ۱۷:۰۷ - کد خبر: 41315
سلامت نیوز: علت چاقی دریافت انرژی بیش از حد نیاز است و اگر انرژی حاصل توسط فعالیت های ورزشی از دست برود، چاقی نیز از بین می رود.

دكتر فروزان صالحی، كارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بهتر است افراد به جای كم خوردن، صحیح خوردن را آموزش ببینند و افراد نیاز به سه وعده غذایی (صبحانه، ناهار و شام) و دو میان وعده (بین صبحانه و ناهار و بین ناهار و شام) دارند. لازم نیست این وعده ها حذف شود بلكه باید در این وعده ها از مواد غذایی مناسب استفاده شود تا همان طور كه مواد مغذی مورد نیاز مثل پروتئین و ویتامین ها به بدن می رسد، بدن بیش از حد انرژی دریافت نكند.

وی افزود: از دو جنبه می توان سالم بودن مواد غذایی را مورد بررسی قرار داد، مواد غذایی باید به دور از میكروب و آلودگی ها بوده و اگر به صورت بسته بندی هستند مانند كیك و شیر باید در هنگام خرید به پروانه ساخت، تاریخ تولید و انقضا آن ها توجه كرد و اگر بسته بندی نیست مثل میوه و سبزی باید توجه كنند كه ضد عفونی شده باشند.

دكتر صالحی با بیان این كه برای سلامتی باید از همه گروه های غذایی به اندازه كافی مصرف كرد افزود: افراد حتماً باید از گروه سبزیجات استفاده كنند و شیر و لبنیات مثل كره ماست و پنیر را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

به گفته این كارشناس تغذیه، انجام فعالیت بدنی و ورزش هایی مثل دویدن، دوچرخه سواری، شنا و همچنین خوردن غذاها به اندازه كافی، باعث می شود كه افراد همیشه سالم و تندرست باشند.

كارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه درباره عادت پرخوری گفت: به خوردن بیش از حد غذا در یك وعده غذایی و یا در طول یك روز، پرخوری گفته می شود. بعضی اوقات كودكان به دلیل استرسی كه دارند بیشتر از نیاز بدنشان غذا خورده و خودشان متوجه این موضوع نمی شوند و اگر به صورت یك عادت در بیاید خطرناك است و در نهایت منجر به چاقی می شود.

وی تاكید كرد: مواد غذایی چرب، شور و شیرین به سلامتی ضرر می زند و مصرف بعضی از مواد غذایی مانند انواع تنقلات تنها شكم را پر كرده و عملاً نیازهای غذایی ما را برآورده نمی كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.08549s, 19q