از مصرف خودسرانه قرص آهن بپرهیزید

۱۳۹۰/۱۱/۰۵ - ۱۷:۱۴ - کد خبر: 41320
سلامت نیوز: یك فوق تخصص خون گفت: كودكان، نوجوانان، زنان باردار و شیرده بیشتر دچار كم‌خونی فقر آهن می‌شوند چرا كه بدن این افراد به آهن بیشتری احتیاج دارد.

دكتر آزیتا آذركیوان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینكه كم‌خونی فقر آهن شایع‌ترین كم ‌خونی اكتسابی در ایران و جهان است، اظهار كرد: فقر آهن در بیشتر موارد یك كم‌ خونی اكتسابی است و افراد در حال رشد كه تغذیه مناسبی ندارند و بدن آنان نیاز به آهن با دوز بالا دارد بیشتر به این نوع كم ‌خونی مبتلا می‌شوند.

این فوق تخصص خون افزود: زنانی كه به عوارض خونریزی دهنده مانند عادات ماهیانه طولانی دچار هستند و مبتلایان به برخی از بیماری‌های انگلی به كم‌ خونی فقر آهن دچار می‌شوند چرا كه برخی انگل‌ها برای رشد از آهن استفاده می‌كنند و اجازه جذب آهن در روده را نمی‌دهند.

آذركیوان درباره علایم فقر آهن اظهار كرد: كم ‌خونی فقر آهن با فقر آهن تفاوت دارد. فقر آهن با ریزش مو، احساس خستگی، بی‌قراری یا كاهش آستانه تحمل همراه است. این علایم در كم ‌خونی فقر آهن شدت می‌یابد و مبتلایان به این بیماری دچار ضعف، بی‌حالی، تپش قلب، سردی اندام‌ها، رنگ‌پریدگی صورت، خستگی زود‌رس و افت تحصیلی می‌شوند اما كج خلقی،‌ نخستین علامتی است كه با دریافت آهن كاهش می‌یابد و نوجوانانی كه تحت درمان با آهن قرار می‌گیرند نمرات بهتری كسب می‌كنند.

وی تاكید كرد: افرادی كه دچار این علایم هستند نباید خودسرانه قرص آهن مصرف كنند چرا كه علایمی مانند بی‌حالی و رنگ‌پریدگی ممكن است ناشی از افت فشار خون باشد. بنابراین لازم است به پزشك مراجعه كنند و بر اساس نظر او و با انجام آزمایش‌های لازم به مصرف دارو بپردازند.

آذركیوان در پایان درباره تاثیر استفاده از مواد غذایی غنی‌ شده با آهن در كاهش آمار كم‌ خونی فقر آهن اظهار كرد: دوز آهن در مواد غذایی، نگهدارنده است به گونه‌ای كه افراد مستعد ابتلا به این بیماری با مصرف این نوع مواد غذایی می‌توانند از ابتلای خود به كم‌ خونی فقر آهن پیشگیری كنند اما مصرف این مواد باعث درمان فقر آهن نمی‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.67962s, 18q