به گفته متخصص كودكان استفاده از آنتی بیوتیك در درمان سرماخوردگی های ویروسی بی اثر است اگر آبریزش بینی و سرفه در كودكان ۱۰ تا ۱۴ روز ادامه یابد با علائم درگیری سینوس ها مانند تب، درد صورت یا بدن مشاهده شود، احتمال ابتلا به سینوزیت میكروبی وجود دارد.

سلامت نیوز: به گفته متخصص كودكان استفاده از آنتی بیوتیك در درمان سرماخوردگی های ویروسی بی اثر است اگر آبریزش بینی و سرفه در كودكان ۱۰ تا ۱۴ روز ادامه یابد با علائم درگیری سینوس ها مانند تب، درد صورت یا بدن مشاهده شود، احتمال ابتلا به سینوزیت میكروبی وجود دارد.

به نوشته روزنامه کیهان،سرماخوردگی یك بیماری ویروسی با علائم آبریزش و انسداد بینی است. در سرماخوردگی علائمی مانند تب، سردرد و دردعضلانی یا وجود ندارد و یا بسیار خفیف است. این بیماری در تمام فصول سال اتفاق می افتد اما از اوایل پاییز تا پایان بهار شایع تر است.

رینوویروس شایع ترین عامل سرماخوردگی است. این بیماری در ماه های مهر، آبان، فروردین و اردیبهشت بیشتر از سایر فصول سال شایع می شود؛ این درحالی است كه ویروس RSV و آنفلوآنزا بیشتر از دی تا فروردین ماه كودكان را مبتلا می كند.

كودكان سالانه به طور متوسط ۶ تا ۸ مرتبه دچار سرماخوردگی می شوند كه البته با افزایش سن تعداد دفعات ابتلا به این بیماری كمتر می شود؛ به طوری كه بالغین به طور متوسط دو تا سه بار در سال به این بیماری مبتلا می شوند.

افزایش مواجهه با ویروس، تعداد دفعات ابتلا به سرماخوردگی را افزایش می دهد؛ به طوری كه كودكانی كه در مهدكودك نگهداری می شوند بیشتر از كودكانی كه در تمام اوقات در خانه هستند به بیماری سرماخوردگی مبتلا می شوند.

تعداد دفعات سرماخوردگی دراثر ضعف سیستم ایمنی نیز افزایش می یابد. ویروس های سرماخوردگی می توانند با ذرات ریز و درشت تنفسی و نیز تماس مستقیم از فردی به فرد دیگر منتقل شوند.
اگر عامل سرماخوردگی ویروس آدنوویروس یا رینوویروس باشد، این بیماری می تواند بارها در طول سال تكرار شود و بدن در برابر آنها ایمن و واكسینه نمی شود؛ چرا كه هریك از این ویروس ها انواع متفاوت و متنوعی دارند و اگر سیستم ایمنی علیه هرنوع آنها مقاوم شود، انواع دیگر هنوز برای سیستم ایمنی فرد، جدید و ناشناخته هستند.

آغاز علائم سرماخوردگی به طور معمول یك تا سه روز پس از مواجهه با ویروس است. علائم این بیماری با درد یا احساس خارش در گلو آغاز می شود و سپس گرفتگی بینی ایجاد می شود و باعث ناتوانی در تنفس و بی خوابی شیرخوار یا كودك در شب اول بیماری می شود. پس از آن نیز سرفه ها آغاز می شود.

دوره بروز علائم بیماری سرماخوردگی معمولا حدود یك هفته به طول می انجامد؛ اگرچه در حدود ۱۰ درصد موارد، علائم تا دوهفته نیز ادامه می یابد.

علائم بیماری سرماخوردگی به راه های هوایی فوقانی محدود می شود و ریه ها را درگیر نمی كند. تغییر رنگ ترشحات كه در طول دوره این بیماری شایع است نشان دهنده عفونت میكروبی و یا سینوزیت نیست؛ بنابراین صرفا ایجاد تغییر در رنگ ترشحات بینی از حالت شفاف به مایع زرد یا سبز رنگ، نشانه تبدیل به عفونت میكروبی نبوده و نیاز به مصرف آنتی بیوتیك ندارد.

مهم ترین مسئولیت پزشك متخصص كودكان، در رابطه با كودكان دارای علائم سرماخوردگی تشخیص ویروسی یا غیرویروسی بودن بیماری است. اگر آبریزش بینی و سرفه ها بیش از ۲ هفته ادامه یابد، پزشك می تواند در معاینات خود با درنظرگرفتن سایر علائم و نشانه ها، وجود سینوزیت میكروبی را بررسی كند.

گاهی كودكی كه علائم شبیه به بیماری سرماخوردگی دارد، اصلا دچار عفونت ویروسی یا میكروبی نیست، بلكه آلرژی بینی (رینیت آلرژیك) است كه گرفتگی بینی، آبریزش بینی و سرفه را سبب شده است.
برای درمان سرماخوردگی ویروسی، درمان علائم بیماری كفایت می كند. مطالعات نشان داده كه داروهای ضدسرفه و آنتی هیستامین ها برای درمان علائم سرماخوردگی در شیرخواران زیر۶ ماه موثر نیستند و همچنین استفاده از بسیاری از این داروها به علت احتمال ایجاد سندرم مرگ ناگهانی برای شیرخواران زیر ۶ماه ممنوع است.

استفاده ازقطره یا اسپری سالین (كلرید سدیم) در هر سنی برای بازشدن انسداد بینی و رقیق شدن ترشحات مفید است. قطره های موضعی دارویی مانند فنیل افرین تنها با تجویز پزشك و در مدت زمانی محدود می تواند مورد استفاده قرارگیرد. البته باید توجه داشت كه مصرف این دارو بیش از ۳ روز در یك ماه اثر معكوس دارد و گرفتگی بینی را افزایش می دهد.

علت بروزسرفه در سرماخوردگی بیشتر به علت تحریك راه های هوایی فوقانی است. مصرف شربت های حاوی عسل تا حدی در كاهش سرفه ها موثر است و تركیبات كافور، نعناع و اكالیپتوس نیز در رفع سرفه های شبانه مفیدند.اما اكسپكتورانت هایی مانند گایافنزین و نیز داروهایی ماندن دكسترومتورفان و كدئین اثری روی سرفه های ناشی از سرماخوردگی ندارند.

تا ۳۰ درصد كودكانی كه دچار سرماخوردگی هستند، ممكن است دچار عفونت گوش میانی شوند. درمان علائم سرماخوردگی اثری در پیشگیری از عفونت گوش ندارد.

عفونت میكروبی سینوس ها به صورت سینوزیت به دنبال بیماری سرماخوردگی در ۵ تا ۱۳ درصد كودكان شایع است. اگر آبریزش بینی و سرفه ۱۰ تا ۱۴روز ادامه یابد با علائم درگیری سینوس ها مانند تب، درد صورت و بدن و پف صورت مشاهده شود، احتمال ابتلا به سینوزیت میكروبی وجود دارد كه طبق نظر پزشك برای درمان كودك، آنتی بیوتیك تجویز می شود.

در كودكان مبتلا به آسم در صورت ابتلا به سرماخوردگی ویروسی، علائم بیماری تشدید می شود و طبق نظر پزشك معالج احتمال تجویز مصرف داروهای آسم تا میزان متفاوت نسبت به قبل وجود دارد.
استفاده از آنتی بیوتیك ها در درمان سرماخوردگی های ویروسی بی اثر است و استفاده بی رویه و نامناسب از آنتی بیوتیك ها باعث افزایش مقاومت میكروب ها در برابر داروها می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =