هنگام مطالعه، نوشتن و غذا خوردن به جلو خم نشوید

۱۳۹۰/۱۲/۱۳ - ۱۳:۱۳ - کد خبر: 43729
سلامت نیوز: یک کارشناس ارشد تربیت بدنی توصیه کرد: هنگام مطالعه، نوشتن، غذا خوردن و هر کار دیگری اصول درست نشستن را رعایت کنید و به سمت جلو خم نشوید.

فرزانه صادقیان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: به علت ویژگی‌هایی كه اسکلت انسان دارد در عین پیچیدگی، ظرافت خاص و ساختار بسیار دقیقی دارد و هرگونه تغییر غیرطبیعی یا فشار نامناسبی که بر این ساختار دقیق وارد شود، مشکلات فراوانی را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: ستون فقرات و نخاع شوکی که در میان آن قرار دارد از مهمترین قسمتهای بدن است و در عین حال به دلیل شکل خاص بدن انسان و فعالیتهای وی در معرض بیشترین فشارها قرار دارد و به همین دلیل اکثر افراد در آغاز دهه سوم زندگی از درد و ضایعات مختلف در این ناحیه شاکی هستند.

این کارشناس ارشد تربیت بدنی تصریح کرد: تجربه ثابت کرده است که علت اغلب ضایعات و ناراحتی‌های کمردرد، عدم رعایت وضعیت صحیح در فعالیتهای مختلف و همچنین وارد آوردن فشارهای بیش از حد تحمل مهره‌ها در ستون فقرات و همچنین ضعف عضلانی است بنابراین با رعایت بهداشت کار و وضعیت‌های صحیح در فعالیتهای روزمره و تقویت عضلات ضعیف ستون فقرات از بروز اکثر این مشکلات پیشگیری خواهد شد.

وی توصیه كرد: هنگام مطالعه، نوشتن و غذا خوردن به سمت جلو خم نشوید و ستون مهره‌ها را در زاویه کمتر از 90 درجه قرار ندهید. حتی زاویه 90 درجه و کاملا صاف نشستن هم صحیح نیست و باید در زاویه 110 تا 120درجه بنشینید چرا كه اگر سرتان را به جلو خم کنید دچار گرفتگی عضلات می‌شوید و بعد از مدتی سردردهای طولانی به سراغتان می‌آید و تمرکز کافی نخواهید داشت.

وی اولین نتیجه انحنای S مانند ستون فقرات را تغییر نحوه توزیع وزن روی قسمت‌های مختلف آن و دیسک‌های نرم بین مهره‌ها دانست و افزود: در صورتی که این انحناها وجود نداشته باشند، وزن به طور مساوی از کل سطح هر یک از دیسکها منتقل می‌شود اما وجود آنها موجب می‌شود که بیشتر وزن از طریق لبه‌های پشتی دیسک‌ها در کمر و گردن و بندهای جلویی دیسکها در سرتاسر ناحیه سینه‌ای منتقل شود.

وی اضافه كرد: در صورت وارد شدن فشار اضافی بر آخرین مهره کمری كه مهره‌ای سخت و استخوانی است، این فشار به دیسک نرم زیرین منتقل شده و موجب پارگی آن می‌شود و ماده داخلی دیسک‌ها از طریق محل پارگی خارج شده و عصب را تحت فشار قرار می‌دهد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.73649s, 18q