دختران نوجوان 5/1 برابر بيشتر از پسران آزار مي‌بينند

۱۳۸۵/۱۰/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 514
دختران نوجوان 5/1 برابر بيشتر از پسران آزار مي‌بينند


اين در حالي است كه كودك آزاري در سنين قبل از 12 سالگي با تفاوتي اندك بين دختران و پسران برابراست و گاها پسران بيشتر مورد آزار قرار مي‌گيرند.

به گفته ارشد، بيشتريت تماس گيرندگان «صداي يارا» با مادران هستند و بسياري ازآنها اعلام كرده‌اند كه چون از طرف همسرانشان مورد بي محبتي، بي‌توجهي و انواع آزارهاي جسمي و روحي قرار مي گيرند، ناخواسته «دق دلي» شان را بر سر فرزندانشان خالي مي‌كنند.
او كه در ميزگرد«‌فعاليت‌سازمان‌هاي غيردولتي درمبارزه با خشونت» سخن مي‌گفت، با تاكيد بر اينكه اين موضوع نشان‌دهده مسري بودن خشونت است، افزود: «مردان در جامعه مورد خشونت قرارمي گيرند، آن را به همسرانشان انتقال مي‌دهند و زنان نيز اين خشونت را به فرزندانشان اعمال مي‌كنند.»

ارشد ادامه داد: «برخي از زناني كه رفتارهاي خشونت آميز با كودكانشان دارند، در يك محروميت شديد اجتماعي قرار دارند و گاها حتي بدون اجازه همسرشان اجازه رفت و آمد با ديگران را هم ندارند، برخي از آنها در زير كنترل و محروميت‌هاي مالي كه از سوي شوهراعمال مي‌شود زندگي مي‌كنند و برخي نيز بارها و بارها از سوي همسرشان مورد تجاوز قرار مي‌گيرند.»

او گفت: «در اين گونه موارد نحوه ارتباط زناشويي به نحوي است كه زن آزار مي‌بيند و اين رابطه نه تنها برايش لذت بخش نيست، بلكه شكنجه نيز محسوب مي‌شود وبه راحتي مي‌توان تصور كرد زني كه با اين فشار عصبي روز را شروع مي‌كند، چگونه فرزندش_ تنها كسي كه در دسترسش قرار دارد_ را در معرض خشونت قرار مي دهد.»

بر اساس گزارشان انجمن حمايت از حقوق كودكان با اينكه پسران در مجموع بيشتر از دختران تنبيه مي‌شوند، اما درصد بالاتري از دختران توسط مادرانشان تنبيه مي‌شوند و شدت تنبيهي كه در مورد پسران اعمال مي شود نيز به نسبت دختران متفاوت است.

ليلا ارشد در انتهاي اين ميزگرد به نمونه‌هايي از كودك آزاري را كه با صداي يارا مطرح شده اشاره كرد و گفت:«اين نمونه‌ها به اندازه‌اي گويا هستند كه نيازي به توضيح ندارند و تنها چيزي كه مورد نياز است، اقدامي عملي براي كاهش اين خشونت‌ها است.»

** دختري 14 ساله: معدلش 5/19 است، با اجبار پدر ومادر با مردي 25 ساله ازدواج كرده و دلش مي‌خواهد درس را ادامه دهد.

** دختري 15 ساله: مادر به او اجازه آرايش كردن در خانه را هم نمي‌دهد. حق رفت وآمد با دوستانش را ندارد و حتي نمي‌گذارند زير چادر مثل دختران ديگر روپوش بپوشد.

** دختري 15 ساله: از دو سال قبل پدرش با او رابطه جنسي برقرار كرده است. او كمك مي‌خواست تا بتواند در مقابل خواسته پدرش مقاومت كند. او خود ارضايي نيز دارد. دچارعذاب وجدان شده است. پدر گفته كه مادرتما را ارضا نمي‌كند و مي‌گويئ مي‌خواهد زني را صيغه كند.

** دختر 18 ساله:چون پدر اعتقاد دارد كه دخترنبايد به دانشگاه برود، بعد از ديپلم در خانه مانده و يك روز در ميان خودارضايي دارد. نگان است كه به خودش آسيب رساده باشدوبا مادر هم رابطه نزديكي ندارد كه بتواند موضوع را با او در ميان بگذارد. دختر در تماس بعدي عنوان كرده كه براي اطمينان ازبكارتش به يك آزمايشگاه مرجعه كرده وكارمند مرد آزمايشگاه از او سواستفاده كرده است.

** يك دختر 10 ساله و پسر 11 ساله كه مورد آزار پدر قرار مي‌گيرند. به گواهي مددكار انجمن پدر از مشكلات روحي ورواني رنج مي‌برد و بچه‌ها را مورد ضربو شتم قرار مي‌دهد و بنا به اظهارات مادر از بچه‌ها سواستفاده مي‌كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
13.36585s, 18q