افزايش وزن و چاقي در دختران دبستاني ايران از شيوع بالايي برخوردار است

۱۳۸۶/۰۸/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8088
افزايش وزن و چاقي در دختران دبستاني ايران از شيوع بالايي برخوردار است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، مطالعه‌اي كه با هدف بررسي شيوع چاقي و افزايش وزن در بين دختران دبستاني شهر تهران و همچنين بررسي عوامل خطر كه مي‌توانند منجر به چاقي شوند توسط گروهي از پژوهشگران مركز تحقيقات ايمونولوژي، آسم و آلرژي دانشگاه علوم پزشكي تهران و گروه پزشكي اجتماعي دانشگاه علوم پزشكي تهران صورت گرفت، نشان داد: افزايش وزن و چاقي در دختران دبستاني شهر تهران به ترتيب ‌٣/١٣درصد و ‌٧/٧ درصد بود و BMI به طور معني‌داري با افزايش سن كودكان ارتباط مستقيم داشت.


اين مطالعه به صورت مقطعي در دختران دبستاني هفت تا ‌١٢ ساله شهر تهران به وسيله يك نمونه گيري خوشه‌يي تصادفي انجام شد و سپس به اندازه‌گيري قد و وزن و محاسبه BMI پرداخته شد و نيز ساير اطلاعات دموگرافيك دانش آموزان جمع‌آوري شد و توسط نرم افزار‌هاي آماري تجزيه و تحليل شد.


فعاليت فيزيكي در دانش آموزان داراي افزايش وزن و چاقي تفاوت معني‌داري با دانش آموزان معمولي داشت همچنين ارتباط معكوس و معني‌داري بين ميزان تحصيلات مادران و چاقي در كودكان وجود داشت.


نتايج اين بررسي نشان مي‌دهد افزايش وزن و چاقي در دختران دبستاني ايران از شيوع فزاينده‌اي برخوردار است. عوامل خطري مثل افزايش سن، كاهش فعاليت فيزيكي و ميزان تحصيلات مادران نيز به عنوان عوامل مؤثر در اين مطالعه شناخته شدند. ديده شد مادراني كه تحصيلات بيشتري دارند، كودكانشان رشد و تكامل بهتر و صحيح‌تري را سپري مي‌كنند.


طبق پيشنهاد اين بررسي استراتژي‌هاي زود هنگام براي تشخيص و كنترل چاقي و افزايش وزن در كودكان جهت پيشگيري از چاقي در دوران بزرگسالي ضروري و مورد نياز مي‌باشد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
آیا فرم های مدارس سبب نشود دختران به فرم بدنی بی اعتنا شوند
خوشحال می شوم در گرو ه های مباحثای شرکت کنم تا با تبادل تجربیات اطلاعات بهتری بدست آورم من مادر یک دخر هشت ساله هستم و خودم مهندس و مدیر عامل هستم
4.67698s, 19q