روند نامناسب افزایش چاقی در کشور

۱۳۹۲/۰۶/۰۴ - ۱۶:۰۷ - کد خبر: 81187
روند نامناسب افزایش چاقی در کشور
سلامت نیوز : معاون پژوهشی پژوهشگاه غدد و متابولیسم وضعیت چاقی و اضافه وزن را در ایران نامناسب و رو به افزایش عنوان کرد و گفت: چاقی و اضافه وزن در زنان و مردان ایرانی بین 40 تا 50 درصد است.

دکتر شیرین حسنی رنجبر در گفت‌وگو با (ایسنا)، گفت: مهم‌ترین عارضه چاقی افزایش مرگ و میر و کاهش امید به زندگی است، چنان‌ که با افزایش چاقی در جوامع مختلف از جمله ایران عوارض قلبی و عروقی، دیابت، عروق مضر و سرطان‌ها نیز بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: بروز این عوارض به قدری برای جامعه خطرناک است که تنها با کنترل و پیشگیری می‌توان از بروز مرگ و میرهای ناشی از چاقی جلوگیری کرد.

این فوق تخصص غدد وضعیت چاقی و اضافه وزن را در ایران نامناسب و رو به افزایش مطرح کرد و گفت: چاقی و اضافه وزن در زنان و مردان ایرانی بین 40 تا 50 درصد است. همچنین میزان چاقی در کودکان ایرانی نیز هر روز بیشتر می‌شود.

حسنی رنجبر، علل تاثیرگذار بر چاقی را این‌گونه تشریح کرد: افزایش مصرف مواد غذایی پرکالری و در عین حال کاهش فعالیت‌های بدنی نقش اصلی را در ایجاد چاقی ایفا می‌کنند که نیاز به جلوگیری دارد.

وی چاقی را به عنوان یک مسئله مهم در نظام سلامت عنوان کرد و افزود: پیشگیری از افزایش بیشتر چاقی نیاز به سرمایه‌گذاری و اقدامات اساسی در این بخش دارد زیرا با هزینه زیادی همراه است. به عنوان مثال، بیماری‌هایی چون دیابت 80 درصد با چاقی در ارتباط است.

حسنی رنجبر فرار از معضل چاقی را در دو مرحله عنوان و تصریح کرد: در سطح پیشگیری سیاست کشوری باید به سمت پیشگیری باشد چرا که اهمیت بیشتری دارد و باید اقداماتی توسط سیاست‌گذاران نظام سلامت انجام شود.

وی در پایان عنوان کرد: در درمان چاقی همه سیستم‌های بهداشتی و درمانی درگیر است چرا که در درمان اصولی متخصصین غدد، تغذیه، طب ورزش، گوارش، روانپزشکی و جراحی نقش موثری در از بین بردن اضافه وزن و چاقی دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.4825s, 18q