اسباب بازی کودک را پر خاشگر می کند؟

۱۳۹۲/۰۶/۰۶ - ۱۶:۲۸ - کد خبر: 81360
اسباب بازی کودک را پر خاشگر می کند؟
سلامت نیوز :  اسباب بازی ها شاید لذت بخش ترین دارایی های کودکان باشند. حتی وقتی بزرگ می شویم هم با دیدن اسباب بازی های قدیمی حس خوبی به ما دست می دهد و گاه تلاش می کنیم آنها را حفظ و نگهداری کنیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام نیوز ؛ روانشناسی جدید ثابت كرده است كه دو عامل بازی و اسباب بازی تاثیر قطعی بر رشد جسمی، عاطفی، شخصیتی و شناختی كودك به خصوص از تولد تا 6 سالگی دارند. بازی برای كودك نقش گفتگو برای بزرگسال و اسباب بازی نقش كلمات را دارند، با زبان بازی می‌توان مفاهیم مختلف احساسی، عاطفی، شخصیتی، تربیتی و آموزشی را به كودك منتقل كرد. اگر باور داشته باشیم كه بازی كار كودك و اسباب بازی ابزار كار او است، با برنامه‌ریزی صحیح برای كار كودك (بازی) و تهیه‌ی ابزار كار مناسب (اسباب بازی) می‌توان زمینه ایجاد بسیاری از ناهنجاری‌های رفتاری كودك از جمله خشونت را كاهش داد.


اظهار نگرانی والدین درباره تاثیر اسباب‌بازی‌ها به ویژه اسباب‌بازی‌هایی که تم‌هایی مخالف اصول اجتماعی، نظامی و خشونت آمیز را همراه دارند- بر توسعه شخصیت کودکان، از مدتها پیش انجمن‌های تحقیقاتی را بر آن داشته است تا بررسی‌های مفصلی را در این زمینه انجام دهند. روانشناسان اینگونه استدلال می‌کنند که بازی با چنین اسباب‌بازی‌‎هایی می‌تواند به بروز رفتارهای ضد اجتماعی و تهاجمی در کودکان و ظهور اثرات سوء بلندمدت بر نگرش آنها نسبت به جامعه و دیگر افراد آن منجر شود. البته برای اثبات این ادعا تحقیقات کمی صورت گرفته و همواره برخی مسائل به نوعی سد راه محققان بوده‌اند. مسائلی همچون:

1- وجود مشکلات متعدد در راستای سازماندهی معیارهای تفسیر واژه‌های "خشونت"، "ضد اجتماعی بودن‌" و "اسباب‌بازی‌های جنگی".
2- عدم موفقیت در جمع‌آوری و ارزیابی شواهد از زبان والدین، معلمان و پزشکان در مورد این قبیل اسباب‌بازی‌ها.
3- بهره‌گیری استدلالی نامناسب از بررسی‌های صورت گرفته درباره اثرات سوء برنامه‌های خشونت آمیز تلویزیونی بر کودکان.
4- در وضعیت آزمایشی احتمال بازی خود به خودی کودک تقریبا به صفر می‌رسد.
5- سن و تفاوت‌های فرهنگی- اجتماعی در بارز بودن برخی رفتارها در کودکی نسبت به بازی‌ها و سرگرمی‌های خاص عواملی بسیار تاثیر گذار هستند.

بعضی‌ها معتقدند اسباب‌بازی‌هایی که از لحاظ تکنولوژیکی بسیار پیشرفته هستند بهترین فرصت‌های آموزشی را برای کودک فراهم می‌کنند، در حالیکه به عقیده برخی، اسباب‌بازی‌های ساده‌تری که ابتکاری و خلاقانه هستند و قوه تخیل کودک را تقویت می‌کنند، به کودک می‌آموزند که چگونه بهترین تصمیم‌ها را برای خود بگیرد و در مورد آینده‌ای که پیش رو دارد، تصمیم‌گیری کند. اما تلفیق اسباب‌بازی‌های با تکنولوژی بالا و اسباب‌بازی‌های ساده می‌تواند دنیای بهتری را پیش روی کودک ما قرار بدهد.

نقش بازی در رشد اجتماعی کودک

1. موجب ارتباط کودک با محیط بیرون می شود و دنیای اجتماعی او را گسترس می دهد.
2. موجب شکوفایی استعدادهای نهفته و بروز خلاقیت می شود.
3. همکاری،همیاری و مشارکت کودک توسعه می یابد.
4. با رعایت اصول و مقررات آشنا می شود.
5. همانند سازی با بزرگسالان را می آموزد.
6. با مفهوم سلسله مراتب آشنا شده و آن را رعایت می کند.
7. رقابت را می آموزد و شکست را بطور واقعی تجربه می کند.
8. قدرت ابراز وجود پیدا می کند و از ترس،کمرویی و خجالت بیهوده رها می شود.
9. حمایت از افراد ضعیف را می آموزد

 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.074s, 18q