چه بالش و تشکی بخریم؟

۱۳۹۲/۰۶/۲۶ - ۱۱:۳۰ - کد خبر: 82662
سلامت نیوز : یک ارتوپد گفت: در هنگام خوابیدن روی تشک و بالش باید قوس‌های کمر و شانه حفظ گردد که در خرید رخت‌خواب باید این موارد در نظر گرفته شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ابتکار ؛ عبدالحسین مهدی‌نسب اظهار کرد: بالش و تشک‌هایی که برای خوابیدن استفاده می‌شود نباید خیلی نرم باشند. در صورت استفاده کردن از تشک خیلی نرم، کمر سریع به داخل تشک فرو می‌رود و قوس کمر بیشتر می‌شود و بنابراین پس از مدتی موجب ایجاد درد و افزایش قوس کمر خواهد شد.

وی ادامه داد: افراد از استفاده کردن از تشک‌های خیلی‌نرم خودداری کنند، به خصوص برای افرادی که سابقه کمردرد دارند، استفاده از تشک‌های متعادل بین نرم و سفت توصیه می‌شود.این ارتوپد با بیان این که تشک نباید حالت ابری داشته باشد، افزود: استفاده طولانی مدت از تشک‌های خیلی‌ نرم در افراد علاوه بر ایجاد کمردرد، انواع دردهای مفصلی را در پی دارد.مهدی‌نسب بیان کرد: افرادی که حساسیت یا آلرژی به جنس مواد تشک از جمله مواد پلاستیکی دارند، باید از پارچه یا رواندازهای نخی استفاده کنند تا در این حالت تا حدی بتوانند حساسیت خود را به این مواد کمتر کنند.وی درباره استفاده از بالش‌های مناسب، گفت: همچنین باید ارتفاع بالش در حدی مناسب و طبیعی باشد.

در حالت خواب باید فاصله بین پشت سر و شانه به وسیله یک شی پوشیده شود که بالش مناسب این کار را انجام خواهد داد. در هنگام خواب باید از بالشی استفاده شود که خیلی نرم و یا سفت نبوده و حالت تعادل داشته باشد، یعنی گردن خیلی به سمت پایین و اطراف یا جلو خم نشود.این ارتوپد ادامه داد: استفاده از بالش‌های نامناسب می‌تواند در بلندمدت موجب گرفتگی عضلات و ایجاد گردن‌درد شود.مهدی‌نسب گفت: یکی از عوارض شایع استفاده از بالش و تشک‌های نامناسب، کمردرد است. کمردرد می‌تواند به دلیل قرار گرفتن در یک رختخواب نامناسب بروز کند. معمولا افرادی که دچار کمردرد یا درد شانه یا گردن می‌شوند بیشتر افرادی هستند که درد زمینه‌ای دارند به طور مثال افرادی که دارای ساییدگی مفصلی یا انحراف در ستون فقرات هستند، بیشتر در معرض این‌گونه عوارض قرار دارند.

وی عنوان کرد: به طور طبیعی افراد سالم که دردهای زمینه‌ای ندارند، مقاومت بیشتری دارند و در مدت خیلی طولانی دچار چنین عوارضی خواهند شد ولی افراد مستعد و مسن بیشتر دچار عوارض استفاده نامناسب از تشک و بالش می‌شوند.این ارتوپد بیان کرد: در هنگام خواب افراد در حالت راحتی باشند یعنی زانوها و قسمت ران خود را به سمت شکم خم کنند تا افزایش قوس کمر ایجاد نشود، به ویژه افراد مسن که کمردرد دارند نباید پاهای خود را در حالت کشیده قرار دهند، بلکه با کمی خم کردن مفصل ران و زانو بخوابند. این حالت کمک می‌کند که عضلات در حالت شل قرار گرفته و درد کمتری پیدا کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.60936s, 18q