راه کار هایی برای مقابله با بیماری "لوپوس"

۱۳۹۲/۰۶/۲۷ - ۱۱:۵۶ - کد خبر: 82784
راه کار هایی برای مقابله با بیماری "لوپوس"

سلامت نیوز :  "لوپوس" نامی است که به مجموعه‌ای از بیماری‌های سیستم ایمنی بدن اطلاق می‌شود و می‌تواند قسمت‌های مختلفی از بدن را درگیر کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ اگرچه برای بیماری لوپوس درمانی وجود ندارد اما سبک زندگی سالم می‌تواند به کنترل علائم بیماری کمک کند.

دفتر بهداشت زنان آمریکا راهکارهای ذیل را برای مقابله با بیماری لوپوس پیشنهاد می‌کند:

- آرام باشید و به مقدار کافی استراحت کنید.

- راهی برای کاهش استرس خود مانند ورزش پیدا کنید.

- از دوستان، خانواده و گروه‌های حمایتی بخواهید شما را همراهی کنند.

- اگر به لوپوس مبتلا هستید یا نگرانید با پزشک مشورت کنید.

- تا حد امکان اطلاعات خود را در مورد این بیماری افزایش داده و سعی کنید بیماری خود را کنترل کنید.

شایان ذکر است، بیماری لوپوس ‌بیماری نقص ایمنی پوست و ارگان‌های داخلی بوده که منشا آن تاکنون شناخته نشده‌ است. در نوع رایج‌تر آن که فقط محدود به‌ پوست می‌شود اکثرا روی صورت و بینی لکه‌ای سرخ رنگ به شکل پروانه نقش می‌بندد و نوع حاد آن که به ‌ندرت به‌ مرگ منجر شده و بیشتر در زنان و در دهه سوم زندگی بروز می‌کند به‌ارگان‌های داخلی مانند کلیه، قلب و مفاصل نیز سرایت می‌کند.

پس از بروز بیماری در خون بیمار، عوامل دفاعی پدیدار شده و علیه سلول‌های حفاظت‌ کننده و گلبول‌های موجود در خون اقدام کرده و به ‌نابودی آن‌ها می‌پردازد که این امر منجر به ‌تقلیل گلبول‌های سفید و قرمز خون می‌شود. در این مقطع، سلول‌های ایمنی حاصل از این فعل و انفعالات در جداره رگ‌ها و سایر نقاط بدن رسوب کرده که این امر خود به‌ دگرگونی ارگان‌های مربوطه می‌انجامد.

اگرچه عامل بروز این بیماری تاکنون ناشناخته مانده ‌است اما پژوهشگران حدس می‌زنند که عامل بروز این بیماری نوعی ویروس یا پرتو فرابنفش است. علاوه بر فرضیه فوق، نتایج حاصله از آزمایش‌های دیگر حاکی از آن است که عامل ژنتیکی نیز در این بیماری موثر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.03994s, 18q