لزوم برخورد قوی وزارت بهداشت با شایعات حوزه سلامت / افزودن نگهدارنده به آب های معدنی شایعه است

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 88905
لزوم برخورد قوی وزارت بهداشت با شایعات حوزه سلامت / افزودن نگهدارنده به آب های معدنی شایعه است
سلامت نیوز :مدير اجرايي پايگاه اطلاع رساني تغذيه و سلامت ؛ بهسايت ايران طی یادداشتی در به سایت ایران ضمن تاکید بر ساده شدن ارتباطات و دردسترس قرارگرفتن بسياري از وسايل ارتباط جمعي به خصوص اينترنت، روزانه بخش عظيمي از اطلاعات رد و بدل مي شود كه قسمت زيادي از آن به سلامت، غذا و تغذيه اختصاص دارد.» تاکید کرد :« جذابيت اين گروه از اطلاعات براي كاربران از آن جهت زياد است كه همه ي ما به سلامت خود اهميت مي دهيم و مي خواهيم دانش خود را در اين مورد زياد كنيم تا بهتر بتوانيم سلامت خود راحفظ كنيم و آن را بهبود ببخشيم.»
زیبا کاوه ای کارشناس تغذیه در ادامه نوشت :« حجم زياد ايميل هايي كه در اين زمينه درگردش است فرصت خوبي فراهم آورده تا همه ما به صورت روزانه لااقل يكي از آنهارا دريافت كنيم.
ايميل هايي كه مي توانند حامل اخبار واطلاعات درست باشد ويا اينكه حاوي اطلاعاتي باشد كه به شدت ما را گمراه كنند ويا اينكه دركمترين ميزان ضرر، ما را نسبت به اطلاعاتي كه با حفظ اخلاق حرفه اي و بر پايه دانش روز و براي استفاده عموم تهيه مي شوند بي اعتماد كند.

اگر چه آشفته بازار رواج باورهاي غلط و ابرازنظرهاي غير تخصصي به خصوص در مورد غذا و نحوه تغذيه هميشه وجودداشته ؛ اما اين روزها هركسي به سادگي مي تواند دانش ناكافي خود را در سطح جامعه بپراكند بي آنكه مسئوليتي در قبال آثارمخرب وگاه كشنده ي آنها بر منتشر كننده مترتب باشد.

كم نيستند افراد سودجويي كه درسايه پراكندن اين اطلاعات نادرست به سودجويي خود مي انديشند و خود به طريق اولي به اين اقدامات دامن مي زنند و از اين طريق ثروتهاي آنچناني كسب مي كنند.»

وی با بیان اینکه تبليغات شكل تازه ي موذيانه اي پيدا كرده است خاطر نشان کرده است که :« شما با يكي دوجمله ي كاملاعلمي واثبات شده به راه نادرستي هدايت مي شويد كه لزوما نتيجه گيري درستي در پي ندارند.

در اين شيوه جديد شما نام هيچ محصولي را به طور مستقيم نمي شنويد تا بدانيد كه ممكن است جملات علمي، مقدمه ي معرفي اين محصول باشند، اما به صورت غير مستقيم به جستجوي محصولي هدايت مي شويد كه مورد نظر بوده است.

براي مثال زماني كه من درمنابع اينترنتي به دنبال مقالاتي در زمينه چاي سبزمي گشتم به مقاله اي در باره آن برخوردم كه درسايتها ومنابع زيادي به آن استناد شده بود و زماني كه اصل مقاله را يافتم متوجه شدم كه اصل مقاله متعلق به يكي از كمپاني ها توليد چاي سبز است. البته اين به آن معني نيست كه مراكز توليدي حق توليد دانش را ندارند .بلكه منظور اين است كه در اين مقاله بسياري ازحقايق درست و نادرست به شكلي باهم تلفيق شده بود كه قدرت تشخيص خواننده غير متخصص را از بين مي برد.»

مانند همين مورد انتشار ايميل معروف تاثيرات مخرب شيرين كننده هاي مصنوعي(آسپارتام) در دنيا بود كه به نظر مي رسد كارتل هاي فروش شكر آن را اشاعه داده بودند.
ديروز ايميل بسيار جالبي از طرف سركار خانم دكتر ربابه شيخ الاسلام ، متخصص اپيدميولوژي تغذيه و عضو هيئت علمي وزارت بهداشت به دست من رسيد كه مرا واداركرد اين چند كلمه را بنويسم و حتي از ايشان درخواست كرده ام در سايت اين مطالب را به بحث بگذارند وبه چالش بكشند.»

عين آن پرسش و پاسخ را در پي مي آورم

اصل ايميلي كه دست به دست مي شود:
آب میخوریم چاق میشویم ؟!

ناتو به دلیل آلودگی آب بعضی از نقاط افغانستان درخواست حجم خیلی زیادی آب معدنی از ایران داد که بعد از ورود اولین محموله پس از آزمایش تمام بطری های آب معدنی به دلیل وجود مواد سرطان زا به ایران عودت داده شد.

جالبه که خیلی ها این خبر را خواندند ولی هیچوقت به این قضیه فکر نکردند چرا بطری های آب معدنی که الان نزدیک یک دهه در ایران و بین قشر زیادی از مردم هر روزاستفاده میشود اینطور سرطان زا شناخته میشود؟ در اروپا آب های معدنی فقط یک هفته اعتبار دارند ، ولی در ایران خیلی هفته حالا با دقت مطالب زیر را بخوانید تا متوجه شوید قضیه از چه قراره؟ طبق نظر تمام حکما و علما آب سالم، آبی است که وقتی شما آن را در یک ظرف میریزی و در یک محیط راکد (مثل اتاق) قرار میدهید، این آب باید ظرف 48 ساعت بو بگیره و شروع کنه به گندیدن خوب حالا شما تشریف ببرید یک بطری آب معدنی بگیرید و توی یک کاسه بریزید و 6 ماه صبر کنید.

اصلا" 10 سال صبر کنید.می بینید که کوچکترین بوئی نمیگیره آب شیر بعضی از شهرهای ایران هم همین خاصیت عدم گندیدن و بو گرفتن را داره دلیلش اینه که شرکت های بسته بندی آب های معدنی برای ماندگاری بیشتر آب های توی بطری ، داخل آن به ازاء هر یک لیتر به اندازه نیم میلی گرم فلوراید میریزن که این ماده شدیدا" نگهدارنده و بدون بو هستش و برای یک بدن 100 کیلوئی خطرناک و سرطان زا است.

همین فلوراید... وقتی با آب وارد بافت بدن شما میشود، درون بافت قرار گرفته و آب خارج می گردد
و بدن بصورت اتومات دور آن لایه لزج محافظ ایجاد میکند که به مرور بافت های شما بزرگتر میشود و به همین دلیل صبح ها احساس میکنید بدن شما ورم کرده یا چاق شده اید
بعضی از خانمها میگویند آب میخوریم چاق میشویم! دلیل این امر وجود همین ماده میباشد... بهترین کار برای سلامت بدن اینه که آب شرب توسط لوله کشی شهری خود را... در یک ظرف مسی بجوشانید و در یخچال بگذارید تا خنک شود... بعد از 45 روز می بینید که چطور بدن شما جمع و جور شده ... و به اصطلاح وزن شما در بدن شما بطور دقیق تقسیم میشود. خواهشاً برای همه فوروارد کنید تا همه مطلع باشند.

اين ايميل توسط يكي از متخصصين براي دكتر شيخ الاسلام فرستاده شده با اين سوال: " امیدوارم یکی از دوستان کارشناس یا مسئول صحت و سقم این قضیه رو معلوم کنه "

و متن پاسخ خانم دكتر به ايشان به اين شرح بوده:

جناب آقای دکتر ....
با سلام متاسفانه ایمیل هایی را که در مورد ایمن نبودن غذا دریافت می کنم زیاد است اما اول باید ثابت کرد که آنها که آب می خورند و چاق میشوند درست گفته اند یا خیر؟
دوم ممکن است آب لوله کشی می خورده اند چون این افراد نوع آب مصرفی را نمی گویند و وقتی از این افراد بخواهید صادقانه آنچه را که در طی روز می خورند بنویسند تازه خودشان و رژیم شناس متوجه ریزه خواری این افراد می شوند.

سوم آب حتی تا همه اش تبخیر شود بو نمی گیرد شما مي توانید امتحان کنید و یک ظرف آب را درخانه بگذارید و نتیجه را بعد ازدو یا سه روز ببینید

میزان فلورایدی که امریکا به آب میزند 5 پی پی ام است که البته منهم با ان مخالفم چون عوارض فلوراید زیاد است ( متاسفانه امریکایی ها نظر خودشان را قبول دارند و بیشتر تجاری فکر می کنند ) ولی اگر صنایع آب به همین مقداری که شما گفته اید فلوراید به آب اضافه کنند می شود نیم میلی در میلیون که ده برابر از امریکا کمتر است ولی باز هم من اطمینان ندارم که صنایع آب فلوراید به آب اضافه کنند.

چهارم مدتی است که افرادی که متاسفانه دکتر هم هستند ، شایعاتی را باب کرده اند و مردم هم راحت قبول می کنند از جمله استفاده از ظروف مسی می دانید که در قدیم مردم ظروف مسی را با پوششی از قلع سفید یا قلع اندود می کردند و مسگر ها در محلات می گشتند تا اگر ظرفی که اندودش پاک شده مجددا آنرا سفید کنند چون مس برنگ مسی یا قرمز که از زیر قلع پیدا می شد همه دیگر از آن استفاده نمی کردند چون می دانستند خطر داردو منتظر مسگری می شدند.

شما خودتان روشی را که در سطر آخر نوشته اید برای یک آدمی که مثلا شکمش بزرگ است و اضافه وزن دارد توصیه کنید ببینید اثری که ادعا شده دارد یعنی شکمش جمع مي شود و مثلا چربی به تمام بدنش توزیع می شود؟

ضمنا من از یک تولید کننده مطمئن سوال کردم و چون نامه به درازا می کشد از حرفهای او فاکتور می گیرم بنظر من وزارت بهداشت باید جلو این شایعات را با قدرت بگیرد.


كمي دقيق تر باشيم. سلامت نعمت خدا داده است مراقب آن باشيم.سلامت خود را با به كارگيري اطلاعاتي كه درستي آ ن براي ما اثبات نشده و يا به منبع آن اعتماد كامل نداريم و يا اصلا آن را نمي شناسيم به خطر نياندازيم. گاهي به كارگيري همين اطلاعات ما را براي تمام عمر با مشكل مواجه مي كند.

ومهمتر اينكه ؛از نظر اخلاقي احساس مسئوليت كنيم و با ممانعت از انتقال چنين اطلاعاتي از به خطر افتادن جان ديگران جلوگيري كنيم و مواظب باشيم كه به سادگي آلت دست سود جويان نشويم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.2103s, 19q