جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۲

شاد بودن و لبخند زدن در زندگی احتیاجی به مهارت و وقت ندارد. کافیست از این چند راه ساده استفاده کنید...

سلامت نیوز: شاد بودن و لبخند زدن در زندگی احتیاجی به مهارت و وقت ندارد. کافیست از این چند راه ساده استفاده کنید...
 

1 – به اطرافیان، لبخند بزنید
منتظر دیگران نباشید تا به شما لبخند بزنند. شما به آنها نشان دهید چگونه این کار را انجام دهند. در مقابل دیگران گارد نگیرید. با اطرافیان خود راحت باشید. از آنها تعریف کنید. از عکس‌العمل آنها نترسید. خودتان باشید و به آنها فرصت دهید با شما ارتباط برقرار کنند. هر چه شما بیشتر به دیگران لبخند بزنید، آنها نیز بیشتر به شما لبخند خواهند زد. زندگی در شرایطی که همه اطرافیانتان با شما برخوردی خوب دارند و به شما روی خوش نشان می‌‌دهند بسیار لذت بخش‌تر است.

2 – فرض کنید امروز یک روز بسیار عالی است
چنین فرض کنید و مطمئن باشید که همین‌طور هم خواهد شد. تحقیقات نشان می‌‌دهند که هر چند که ما تصور می‌‌کنیم آنطور که فکر می‌‌کنیم رفتار می‌‌کنیم، اما در اکثر موارد عکس این موضوع صادق است؛ یعنی رفتار ما بر فکرمان تاثیر می‌‌گذارد. داشتن رفتاری خوب منجر به افکار خوب و اتفاقات خوب می‌‌شود.

3 – روی نکات مثبت زندگی خود تمرکز کنید
از تمام وجوه مثبت زندگی خود لذت ببرید و آنها را نادیده نگیرید. همه افراد در زندگی خود نقاط مثبت و امتیازاتی دارند که خیلی اوقات نسبت به آنها بی توجه هستند.
اکثر ما در خانواده یا بین دوستان و آشنایان خود افرادی را داریم که برای ما بسیار عزیز هستند و در عین حال ما را نیز خیلی دوست دارند. سعی کنید به خاطر این نعمت گران‌قدر شکرگزار خداوند باشید. اکثر ما از نعمت سلامتی برخوردار هستیم. این نیز یکی دیگر از معجزات زندگی هر فردی است که حتی فکر کردن به آن می‌‌تواند برای ما شادی و نشاط بیاورد. اکثر ما دو چشم سالم داریم که در نتیجه آن می‌‌توانیم از زیبایی‌‌های اطراف خود لذت ببریم. اکثر ما گوش‌‌های سالمی‌‌ داریم که با آنها می‌‌توانیم اصوات خوش و آرامش بخشی بشنویم و لذت ببریم.... قدر تمام این نعمت‌‌ها را بدانید و از آن مهمتر، هر روز زمانی را برای فکر کردن به آنها و افزایش شادی خود اختصاص دهید.

4 – از توانایی‌‌های شخصی خود برای انجام کارها استفاده کنیدهر شخصی توانایی خاص و منحصر به فردی دارد. همه ما استعدادهایی داریم که ممکن است شخص دیگری نداشته باشد. شادی و نشاط متعلق به افرادی است که از این استعدادها و توانایی‌‌های خود استفاده می‌‌کنند و با کمک آنها کارهای گوناگونی انجام می‌‌دهند. انجام و کامل کردن کارها حس غرور و نشاط به افراد می‌‌دهد. اگر فرد کارهای سخت را با استفاده از توانایی‌های خاص خود انجام دهد، دستاورد روانی آن بسیار با ارزش خواهد بود.

5 – از قوه تخیل خود استفاده کنید
مثلا در میوه فروشی کودکی  با در دست داشتن یک موز و استفاده از قوه تخیل خود در حال لذت بردن از زندگی خود است. او تصور می‌‌کند موزی که در دست اوست یک کشتی جنگی است و باید از دشمنان اطراف فرار کند.
چرا ما پس از تولد و در دوران کودکی می‌‌دانیم چطور باید شاد باشیم و از زندگی خود لذت ببریم اما وقتی بزرگ می‌‌شویم و نسبت به همه چیزهای خوبی که در جهان وجود دارند علم پیدا می‌‌کنیم، شاد بودن از یادمان می‌‌رود؟ گویی در این مورد با افزایش سن افراد هوش و علمشان کمتر می‌‌شود. اما بهترین راهکاری که وجود دارد این است که دوباره قوه تخیل خود را فعال کنیم. لازم نیست تصور کنید یک موز کشتی جنگی است  - هر چند که چنین تصوری هم جالب خواهد بود – اما از قوه تخیل خود برای فکر کردن به چیزهایی استفاده کنید که شما را شاد می‌‌کند.

6 – چیزی خلق کنید
خلق کردن فرآیندی است که لذت بسیاری در آن است. استفاده از قوه خلاقیت و نوآوری و ساختن چیزی با دست‌‌های خود به شما احساس نشاط و توانمندی خواهد داد. در واقع می‌‌توان گفت که هیچ کاری به اندازه ساختن و تولید کردن در افزایش شادی افراد تاثیر گذار نیست. تنها نکته‌ای که باید در این مورد رعایت شود این است که چیزی که توسط شما ساخته می‌‌شود باید مربوط به خود شما و علائق شما باشد. اگر شما تمام روز را صرف ایجاد یک کالا یا خدمت برای مشتریان محل کار خود می‌‌کنید و این کار را بدون علاقه انجام می‌‌دهید، این کار باعث شادی شما نخواهد شد. اما اگر موضوعی که به آن علاقه‌مند هستید را پیدا کنید و در رابطه با آن چیزی خلق کنید، در این صورت این خلاقیت در زندگی شما تاثیر بسیار مثبتی خواهد گذاشت.

7 – به دیگران کمک کنید

در زندگی هر چه بکارید برداشت می‌‌کنید. اگر سعی کنید بر دیگری تاثیر مثبت بگذارید و از مشکلات او بکاهید، در واقع بر زندگی خودتان تاثیر مثبت گذاشته اید و شادی خودتان را افزایش داده اید. هر چه بیشتر به دیگران کمک کنید، دیگران نیز بیشتر به شما کمک خواهند کرد. دوستی و محبت، دوستی و محبت می‌‌آورد و چرخه ای بی پایان از شادی برای شما فراهم می‌‌کند.

8 – ساعت ناهار خود را با یکی از دوستان یا همکاران نزدیکتان بگذرانید

برای صرف ناهار از دفتر خود خارج شوید و 30 الی 40 دقیقه را صرف خوردن غذا و صحبت کردن با دوست یا همکار خود کنید. سعی کنید راجع به چیزهای خوب صحبت کنید. خیلی زود متوجه خواهید شد که چنین کاری باعث افزایش نشاط شما می‌‌شود.

9 – وسایل اضافی اطراف خود را دور بیاندازید
همه ما در اطراف خود (در خانه، دفتر کار، ماشین...) وسایلی اضافی و بلااستفاده داریم که گویی به حضور آنها در کنار خودمان عادت کرده‌ایم و متوجه تاثیری که آنها بر ما دارند نیستیم. اگر شما وسایل اضافی اطرافتان را دور بیاندازید و در واقع به محیط بیرونی اطراف خود نظم بدهید، درون شما نیز به تدریج منظم و آرام‌تر خواهد شد. هر روز یک وسیله اضافی که به دردتان نمی‌‌خورد را دور بیاندازید یا به فردی که به آن وسیله احتیاج دارد بدهید. این کار شاید در ابتدا دشوار و غیر ممکن به نظر برسد، اما پس از مدتی شما یاد می‌‌گیرید چگونه از شر کلیشه‌‌های ذهنی خود خلاص شوید و ذهنتان را آزاد کنید.

10 -  از منفی‌نگری و افراد منفی‌گرا دوری کنید
ارزش خودتان را پایین نیاورید و از افرادی که تلاش می‌‌کنند شما را تحقیر کنند دوری کنید. شما به همان اندازه که تصور می‌‌کنید توانایی دارید. موانع همیشه در زندگی همه افراد وجود دارند، اما اگر شما در زندگی خود اهداف مشخصی داشته باشید و با استفاده از افکار مثبت به دنبال راه حل برای مشکلات پیش رو باشید، می‌‌توانید کارهایی که از دید سایرین غیر ممکن است را ممکن سازید.

11 – در حال زندگی کنید

زندگی شما همین لحظه‌ای است که در آن زندگی می‌‌کنید. پس از آن لذت ببرید. هر کاری که انجام می‌‌دهید، صرف نظر از نوع و شرایط آن، سعی کنید بر آن تمرکز کافی داشته باشید و آن را با علاقه انجام دهید. کتاب خواندن، نوشتن یک مطلب، صحبت کردن با یک همکار، دوش گرفتن، بالا رفتن از پله‌‌ها، خوردن غذا، شستن ظرف‌‌ها ... این لحظات کوچک بخش عمده از زندگی شما را به خود اختصاص می‌‌دهند. اگر شما با تمام حواس و تمرکز خود این کارها را انجام دهید این لحظات می‌‌توانند لذت بخش باشند. شادی  دستاوردی در زندگی است که با آگاهی همیشگی حاصل می‌‌شود.

منبع:‌دنیای زنان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha