تخمه ها مانند ماهي ها از نظر امگا 3 غني اند. امگا 3 موجود در تخمه ها به کاهش بي نظمي هاي ضربان قلب، تري گليسريد خون، خطرات تشکيل لخته، سرعت سخت شدن شرايين، خطر فشارخون بالا و کاهش سرطان و اختلالات رفتاري در جوانان کمک مي کند و برعکس امگا3 هاي دارويي، خطر مسموميت ندارند.

مغز تخمه پوست کنده بخوريم يا نه؟

سلامت نیوز:  تخمه ها مانند ماهي ها از نظر امگا 3 غني اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آریا ، تخمه ها مانند ماهي ها از نظر امگا 3 غني اند. امگا 3 موجود در تخمه ها به کاهش بي نظمي هاي ضربان قلب، تري گليسريد خون، خطرات تشکيل لخته، سرعت سخت شدن شرايين، خطر فشارخون بالا و کاهش سرطان و اختلالات رفتاري در جوانان کمک مي کند و برعکس امگا3 هاي دارويي، خطر مسموميت ندارند. تخمه ها منبع غني چربي هستند که هنگام رسيدن، مقدار زيادي از نشاسته خود را از دست مي دهند و به ميزان چربي آنها افزوده مي شود. از نظر نوع چربي هم داراي اسيدهاي چرب اشباع و غيراشباع هستند که البته مقدار اسيدهاي چرب غير اشباع (مفيد) آنها بيشتر است… در ادامه ايميل به خواص برخي از انواع تخمه ها اشاره مي کنيم.

تخمه هندوانه: دشمن پوکي استخوان

100 گرم تخمه هندوانه، 590 کالري انرژي دارد و در 10 عدد آن، 5 کالري انرژي نهفته است. ترکيب هاي موجود در اين تخمه مانند انواع ديگر است و مصرف متعادل آن مي تواند از کم خوني، بي اشتهايي، سوءجذب و التهاب جلوگيري کند. اين تخمه بيشتر به نام تخمه جاباني (ژاپني) معروف است و کلسيم آن براي زنان يائسه در پيشگيري از ابتلا به پوکي استخوان مفيد به نظر مي رسد. تخمه جاباني با توجه به گونه هاي مختلف هندوانه اندازه هاي ريز و درشت دارد و مي توان آن را به صورت بوداده در طعم هاي نمکي (البته کم نمک)، گلپر و آبليمو مصرف کرد.

تخمه خربزه: خون ساز

مغز تخمه خربزه بوداده حاوي چربي، پروتئين، آهن، ويتامين E و فيبر است. تخمه خربزه نيز غني از مواد معدني و ويتامين هاست، به خونسازي کمک مي کند و خاصيت آنتي اکسيدان دارد.

تخمه آفتابگردان: انرژي ساز

تخمه آفتابگردان سرشار از فسفر، منگنز، روي، پتاسيم، منيزيم، آهن و حاوي ميزان قابل توجهي فولات (اسيدفوليک)، ويتامين5 Bو ويتامين هاي ديگر گروه B است که اين ويتامين ها باعث مي شوند بدن به خوبي بتواند از کربوهيدرات ها (قندها) استفاده کند و پرانرژي باشد. يک مشت تخمه آفتابگردان 55 درصد تيامين يا همان ويتامين 1 Bموردنياز روزانه افراد را تامين مي کند. تخمه هاي آفتابگردان سرشار از اسيدهاي چرب اشباع نشده چند باندي، به خصوص اسيدلينولئيک هستند که نوعي اسيدچرب امگا 6 محسوب مي شود.
علاوه بر اين، اين تخمه حاوي اسيدهاي چرب اشباع نشده تک باندي نيز است که اين اسيدهاي چرب براي سلامت قلب و عروق بسيار مفيدند. يک مشت از اين تخمه ها، 90 درصد نياز روزانه به ويتامين E را تامين مي کند. در 100 گرم تخمه آفتابگردان 580 کالري انرژي نهفته است. اين تخمه حاوي 24 درصد مواد پروتئيني، 47 درصد روغن، 20 درصد کربوهيدرات و سرشار از فسفر، پتاسيم، آهن، کلسيم، منيزيم و ويتامين A، B و E است.

تخمه کدو: سلامت پروستات

با خوردن 100 گرم تخمه کدو نيمي از نياز روزانه بدن به منگنز، منيزيم و فسفر تامين مي شود. تخمه کدو مي تواند براي سالمنداني که در معرض پوکي استخوان قرار دارند آجيل مناسبي باشد. به علاوه تخمه کدو در حفظ سلامت پروستات نقش ضدالتهابي ايفا مي کند. تخمه کدو تنبل بهترين منبع منيزيم است و به گفته دانشمندان، سطح بالاي منيزيم در خون تا 40 درصد احتمال مرگ زودرس را کاهش مي دهد.

در پاييز که فصل کدوتنبل است مي توانيد تخمه آن را خشک و اين دانه را به برنامه غذايي روزانه تان اضافه کنيد. در هر 30 گرم دانه برشته شده کدو تنبل، 150 ميلي گرم منيزيم وجود دارد. برخلاف افکار عمومي تخمه کدو دفع کننده کرم است و باعث افزايش و تقويت حافظه مي شود. تخمه کدوي کاغذي نيز سرشار از فيتوسترول و ويتامين E و اسيدهاي چرب لينولئيک است و براي ورم پروستات و سوزش مجاري ادرار استفاده مي شود.

مغز تخمه پوست کنده بخوريم يا نه؟

از مصرف مغز تخمه ها به صورت پوست کنده و آماده حتي الامکان خودداري کنيد زيرا در اين صورت هم از مصرف تخمه لذت کمتري مي بريد، هم کالري خيلي بالايي دريافت مي کنيد. علاوه بر اينها، احتمال اکسيده شدن اين مغز تخمه ها بيش از خود تخمه هاست. در ضمن اگر از هر چند تخمه اي که مي خوريد يکي تلخ است معني آن اين است که اين تخمه ها در حال فساد هستند.

تخمه هندوانه با يک دنيا خاصيت

هندوانه يکي از محبوب ترين ميوه هاي تابستاني است؛ دانه هاي اين ميوه سرشار از مواد مغذي از جمله اسيدهاي چرب، پروتئين هاي لازم و مواد معدني فراوان است.
اين دانه ها غني از ويتامين ها مانند تيامين، نياسين، فولات و مواد معدني مانند منيزيم، پتاسيم، منگنز، آهن، روي، فسفر و مس است.

خواص دانه هندوانه:بدن به اسيدهاي آمينه نياز دارد اما اسيد آمينه اي مانند آرژنين و لايسين که بدن نمي تواند به طور طبيعي آن را توليد کند، بايد از منابع غذايي تأمين شود. دانه هاي هندوانه حاوي برخي از اين اسيدهاي آمينه است مانند تريپتوفان و گلوتاميک اسيد.

ليسين در جذب کلسيم براي توليد کلاژن و بافت هاي پيوندي به بدن کمک مي کند در حالي که آرژنين سوخت و ساز بدن و سيستم قلبي عروقي را بهبود مي بخشد.

هر 100گرم تخم هندوانه، 139درصد نياز روزانه بدن به منيزيم را تأمين مي کند. منيزيم، براي عملکرد طبيعي قلب، حفظ فشار خون و سوخت و ساز بدن حياتي است.

روغن طبيعي آن رشد مو را بهبود مي بخشد، براي سلامت پوست سر مفيد است و مانع از شکستگي مي شود.

جوشانده يک مشت تخمه هندوانه در يک ليتر آب به مدت 45دقيقه و مصرف روزانه آن مانند چاي براي درمان ديابت مفيد است.

براي بهبود بيماري ها و تقويت حافظه مفيد است.

اسيد چربي هاي اشباع نشده در آن، پوست را مرطوب، نرم و سفت نگه مي دارد و از بروز آکنه و اختلالات پوستي ديگر پيشگيري مي کند.
آنتي اکسيدان و روغن موجود در آن از علايم پيري پيشگيري مي کند.ماده مغذي موجود در آن، از پوست در برابر سرطان و عفونت محافظت مي کند.تخمه هندوانه تفت داده، حاوي مس است که در توليد رنگدانه مو و پوست موثر است.

و امــــــــا؛ مضرات مصرف بي رويه تخمه ها

در مصرف انواع تخمه ها محتاط باشيد چراکه زياده روي در مصرف آنها به دليل چربي و کالري بالا منجر به اضافه وزن مي شود و نمک به کار رفته در آنها براي طعم دار شدن باعث افزايش فشارخون و برخي عوارض ديگر در بدن خواهد شد بنابراين بهتر است از آجيل هايي استفاده کنيد که طعم ديگري به غير از شوري براي آنها در نظر گرفته شده است. اگرچه تخمه ها از هر نوع فيبر محلول و نامحلول، غني هستند ولي عمدتا ميزان فيبر نامحلول بالاتري دارند. مصرف متعادل اين خوراکي براي افرادي که به يبوست، بيماري هاي التهابي، سرطان روده بزرگ، افزايش چربي و فشارخون مبتلا هستند، مناسب خواهد بود.

فراموش نکنيد در اثر حرارت نامطلوب، چربي تخمه نيز دستخوش تغييرات نامطلوب و روغن مفيد آن به روغني مضر تبديل مي شود. پروتئين و کربوهيدرات هاي آن نيز به علت قهوه اي شدن افت تغذيه اي پيدا مي کند. اگر درجه حرارت خيلي بالا باشد، با تشکيل مواد سمي که بوي تند نامطلوبي دارد شروع به تجزيه شدن و سوختن مي کنند بنابراين توصيه مي شود هميشه از آجيل هاي بو نداده استفاده کنيد يا در صوت لزوم، بو داده آن را از مراکز معتبر وزارت بهداشت که داراي مجوز بهداشتي و تاريخ مصرف هستند، تهيه کنيد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =