تاثیر بی تحرکی در تحلیل ماهیچه های بدن

۱۳۹۴/۰۴/۱۴ - ۱۲:۰۰ - کد خبر: 153990

سلامت نیوز:طبق تحقیق پژوهشگران توقف تمرینات ورزشی برای مدت زمانی بیش از دو هفته، منجر به کاهش شدید حجم ماهیچه های بدن فرد شده و این موضوع در جوانان و ورزشکاران بیشتر از افراد پیر و غیرورزشکار مشاهده می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، عدم فعالیت های بدنی به طور عادی سبب کاهش سطح و اندازه عضلات و ماهیچه های بدن می شوند. البته مطالعات پیشین نشان می دهد که به طور طبیعی همراه با افزایش سن، از میزان ماهیچه های بدن انسان کاسته می شود. برای نمونه به طور عادی مردان جوان در هر کدام از پاهای خود، یک کیلوگرم ماهیچه های بیشتری به نسبت افراد کهنسال دارند.


البته باید در نظر داشت که در صورت نداشتن تحرک و فعالیت های ورزشی از میزان حجم این ماهیچه ها کاسته خواهد شد. مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می دهد در صورت توقف فعالیت های ورزشی برای مدت زمان دو هفته، به میزان ۴۸۵ گرم از عضلات پای مردان جوان و ۲۵۰ گرم از عضلات مردان کهنسال کاسته خواهد شد.


گفتنی است در بین شرکت کنندگان این مطالعات مشخص شد که در صورت قرار گرفتن یکی از پاها در پد یا پانسمان یا گچ که منجر به ثابت ماندن و بی تحرکی پا می شود، از حجم عضلات به اندازه قابل توجهی کاسته خواهد شد.
در همین زمینه «مارتین گرام»، پژوهشگر این مطالعه، می گوید: «به هر میزان که حجم عضلات شما زیاد تر باشد، به همان نسبت در صورت نداشتن فعالیت های ورزشی، عضلات خود را از دست خواهید داد.»


این موضوع به این معنی است که اگر فردی دارای شرایط خوب عضلانی بوده و در آمادگی جسمانی کامل به سر می برد، و بنا به دلایلی از جمله مصدومیت، قادر به انجام ورزش و تحرک جسمی نباشد، در مدت زمان مشابه و در مقایسه با فردی که کلا ورزش نمی کرده و دچار مصدومیتی شبیه به وی شده است، حجم بیشتری از ماهیچه های خود را از دست خواهد داد.


این پژوهشگر در ادامه توضیحات خود می گوید: «افراد مسن به نسبت جوانان در شرایط مشابه، ماهیچه ها و عضلات کمتری را از دست می دهند این موضوع و کمتر بودن روند کاهش توده های عضلانی برای افراد کهنسال بسیار مهم است زیرا مساله فوق تاثیر بسیار زیادی در سلامت و کیفیت زندگی آن ها دارد.»
برای افرادی که بنا به دلایل مختلفی حجم زیادی از عضلات خود را از دست داده اند، داشتن تمرینات ساده ای مانند دوچرخه سواری، به تنهائی کافی نبوده و این نوع از ورزش ها نمی تواند به افراد کمک کند تا حجم از دست رفته ماهیچه های خود را بازیابی کرده و به حالت نخست بازگردانند. بهترین گزینه برای این افراد، ترکیب ورزش های فوق به همراه تمرینات سنگین است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.29048s, 19q