یک فوق تخصص آسم و ایمنولوژی بالینی، "برونشیولیت" را بیماری ویروسی خواند که علائم آن مشابه سرماخوردگی است.

سلامت نیوز:یک فوق تخصص آسم و ایمنولوژی بالینی، "برونشیولیت" را بیماری ویروسی خواند که علائم آن مشابه سرماخوردگی است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،دکتر مژگان صفری  تصریح کرد: بیماری برونشیولیت که یک بیماری ویروسی است معمولا کودکان را از سه ماهگی تا دو سالگی درگیر می‌کند.


وی در خصوص علائم این بیماری اظهار کرد: خس خس سینه، آبریزش بینی، تنگی نفس و در برخی موارد تب از علائم بیماری برونشیولیت است. با شدت بیماری تنفس کودک تند می‌شود؛ به طوری‌ که اگر به صدای نفس او گوش دهیم صدای خس خس از ریه کودک شنیده می‌شود.
این فوق تخصص خاطرنشان کرد: در صورت تشدید بیماری و عدم درمان آن، بیماری به سمت سیانوزه رفته و لب‌های کودک کبود می‌شود. همچنین در برخی موارد با سینه پهلو اشتباه گرفته می‌شود.


وی ادامه داد: خس خس سینه اولین علامت بروز آسم است و افرادی که دچار این بیماری می‌شوند باید از لحاظ عوامل آلرژی در خانواده بررسی شوند و در صورت مثبت بودن اقدام به جمع‌آوری عوامل آلرژی‌زا کنند.
صفری با بیان اینکه برونشیولیت نباید با برونشیت اشتباه گرفته شود، افزود: شیوع برونشیت مزمن در بزرگسالان است و راه‌های تنفسی را درگیر می‌کند. سرماخوردگی ساده معمولا تنگی نفس و خس خس سینه را به همراه ندارد و حال بیمار بد نمی‌شود، همچنین نیاز به بستری هم ندارد اما در بیماری برونشیولیت بیمار با علائم فوق ملزم به بستری است.


صفری عنوان کرد: در صورت عدم درمان با توجه به شدت بیماری، امکان دارد بیمار دچار کمبود اکسیژن شود و در موارد شدید موجب خفگی کودک نیز می‌شود.
وی در خصوص راه‌های درمان این بیماری تصریح کرد: درمان بیشتر مراقبتی است، البته به شرط آنکه کودک دچار بیماری قلبی نباشد و طول دوره درمان هم بر اساس نوع بیماری و شدت بیماری متفاوت است. پدر و مادر‌ها باید مراقب تنفس‌های کودک خود باشند و تعداد تنفس‌های کودک را در مدت زمان یک دقیقه بشمارند و در صورت مغایرت با تعداد تنفس‌های طبیعی، کودک را به پزشک ارجاع دهند.
صفری تاکید کرد: تعداد تنفس‌های طبیعی کودک تا دو ماهگی در هر دقیقه باید 60 عدد، تا یک سالگی 50عدد، تا پنج سالگی برابر با 40، تا هشت سالگی 30 عدد و هشت سال به بالا 20 عدد باشد.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha