اصل ۷۶ قانون اساسي مي‌گويد مجلس شوراي اسلامي حق تحقيق و تفحص در تمام امور كشور را دارد و بهارستان‌نشينان در دوره‌هاي مختلف مجلس به دفعات انگشت‌شمار از اين حق خود استفاده كرده‌اند. چند وقتي هم هست كه قرعه به نام وزارت بهداشت و طرح تحول سلامت خورده و تقاضاي تحقيق و تفحص از اين طرح بزرگ دولت يازدهم به هيات رييسه مجلس تقديم شده است. تحقيق و تفحص اما ظاهرا پيش از اعلام وصول اين تقاضا به صورت موقت به حالت تعليق درآمده و دليل هم كوتاه بودن زمان باقي مانده از عمر مجلس نهم اعلام شده است.

آيا طرح تحول به ايستگاه مجلس مي‌رسد؟

سلامت نیوز: اصل ۷۶ قانون اساسي مي‌گويد مجلس شوراي اسلامي حق تحقيق و تفحص در تمام امور كشور را دارد و بهارستان‌نشينان در دوره‌هاي مختلف مجلس به دفعات انگشت‌شمار از اين حق خود استفاده كرده‌اند. چند وقتي هم هست كه قرعه به نام وزارت بهداشت و طرح تحول سلامت خورده و تقاضاي تحقيق و تفحص از اين طرح بزرگ دولت يازدهم به هيات رييسه مجلس تقديم شده است. تحقيق و تفحص اما ظاهرا پيش از اعلام وصول اين تقاضا به صورت موقت به حالت تعليق درآمده و دليل هم كوتاه بودن زمان باقي مانده از عمر مجلس نهم اعلام شده است.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه تعادل در ادامه نوشت: در واقع خبر تعليق موقتي اجراي تحقيق و تفحص از طرح تحول سلامت و ساير موارد اعلام شده براي تحقيق و تفحص را محمدحسين فرهنگي، عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي اعلام كرده و افزوده كه هيات رييسه مجلس تصميم گرفته است كه ديگر تحقيق و تفحص جديد پذيرفته نشود و مجلس هم دستور كاري براي اين موضوع ندارد. البته مدت كوتاهي پس از اين گفته‌ها بود كه مجلس اعلام كرد تقاضاي تحقيق و تفحص از وزارت بهداشت و طرح تحول سلامت به هيات رييسه رسيده است. اين اتفاق در روزهايي افتاد كه اختلافات بيمه‌يي وزارت بهداشت و وزارت رفاه بر سر مديريت سازمان تامين اجتماعي به اوج خودش رسيده بود. داستان اين اختلافات البته بسيار مفصل است و هنوز هم مشخص نيست كه ماجرا چه سرانجامي خواهد داشت. چيزي كه مهم است اما اين است كه وزير بهداشت به تازگي براي آغاز تحقيق و تفحص از طرح تحول سلامت اعلام آمادگي كرده و تلويحا هم گفته كه ايراد مجلسي‌ها به نحوه هزينه‌كرد 10درصد سهم طرح هدفمندي يارانه‌هاست كه تنها رقمي حدود 3000ميليارد تومان آن به بودجه وزارت بهداشت وارد مي‌شود. نحوه تحقيق و تفحص در ماده 198 آيين‌نامه داخلي مجلس به اين شكل طرح شده كه در اجراي اصل هفتاد و ششم قانون اساسي به استثناي دستگاه‌هايي كه زير نظر مستقيم مقام معظم رهبري هستند، نمايندگان مجلس مي‌توانند درخواست تحقيق و تفحص كنند. روند كار هم به اين شكل است كه هر وقت نماينده‌يي تحقيق و تفحص در هر يك از امور كشور را لازم بداند درخواست خود را كتبا از طريق هيات رييسه مجلس به كميسيوني كه امر مزبور در تخصص آن است، تقديم مي‌كند و كميسيون اطلاعاتي كه در آن زمينه دارد را در اختيار وي قرار مي‌دهد.

وزير بهداشت با اشاره به برخي انتقادها به وزارت بهداشت درخصوص عملكرد نادرست در هزينه‌كرد اعتبارات اين وزارتخانه گفت: «برخي فكر مي‌كنند در بخش سلامت همه‌ چيز هزينه است اين درحالي است كه هزينه در سلامت سرمايه‌گذاري است و نبايد سلامت مردم را هزينه‌بر ديد.»

به گزارش ايسنا، دكتر سيدحسن هاشمي در يك سخنراني در دفاع از اجراي طرح تحول سلامت اين چنين گفت: «در طول دو سال گذشته 98درصد مردم بيمه شدند كه طي آن روستاييان 3 درصد و مردم مناطق شهري براي خدمات درماني 6 درصد مي‌پردازند. در شهرهاي زير 29هزار نفر كسري پزشك نداريم. ماما وجود دارد و دارو نيز دو برابر شده است. 10ميليون نفر حاشيه‌نشين نيز بيمه شده‌اند. مردم در مراجعه به مراكز درماني كاهش پرداخت داشته‌اند. مهم‌ترين دستاورد ما رضايتمندي مردم است.» هاشمي با اشاره به كمبودها در زمينه خدمات درماني در برخي از شهرها گفت:«با وجود همه تلاش‌ها وقتي بسيج جامعه پزشكي در يزد اردويي برپا مي‌كند، مردم ساعت‌هاي طولاني منتظر دارو و ويزيت رايگان بودند. اگر ما درست عمل مي‌كرديم چه نيازي بود كه ده‌ها نفر از مردم در كمتر از پنج روز منتظر دريافت خدمات رايگان باشند. بايد مراقبت كنيم كه از متن به حاشيه رانده نشويم و سلامت مهم‌ترين اولويت كشور باشد.» هاشمي با اشاره به سخنان نايب‌رييس مجلس ادامه داد: «من به آقاي ابوترابي گفتم دقيقا متن قانون درخصوص تخصيص منابع به حوزه سلامت از محل يك درصد ماليات بر ارزش‌افزوده اجرا شده است. شما در مجلس ديوان محاسبات داريد كه نظارت مي‌كند و به اين يك درصد بايد افتخار كنيد و آن را از يك درصد به دو درصد تبديل كنيد. اگر هم تخلف فردي و جمعي و سازمان يافته‌يي وجود دارد، مسير قانون باز است.»  پول مردم براي سلامت مردم

وي با اشاره به عدم هزينه‌كرد كامل يك درصد ماليات بر ارزش‌افزوده در حوزه سلامت گفت: «مردم اين يك درصد را از جيب خود مي‌دهند، كاش اين يك درصد به طور كامل در خدمت سلامت بود. از مجموع هياهوهاي بودجه سلامت 10درصد از هدفمندي يارانه‌ها به اين حوزه اختصاص پيدا مي‌كند كه معادل 4800ميليارد تومان است. 1800ميليارد تومان از اين پول را بايد تحويل بيمه دهيم. 3000 ميليارد تومان از اين پول باقي مي‌ماند و شما بارها اعلام كرديد كه مي‌خواهيد از آن تفحص كنيد ما هم بارها اعلام كرديم كه از آن استقبال مي‌كنيم. ما استقبال مي‌كنيم كه عملكرد همكارانمان بررسي شود و به مردم هم گزارش شود.»

هاشمي با بيان اينكه امروز لازم نيست براي هيچ تخصصي بيماري را به خارج از كشور بفرستيم، ادامه داد: «در اين سه دهه كارهاي زيادي شده است. ما فراموش كرديم كه پزشكان هندي و پاكستاني با كمترين سطح تخصص مردم را ويزيت مي‌كردند. ما الان حتي پزشك صادر مي‌كنيم و در هيچ تخصصي نياز نيست كه مريض را به خارج بفرستيم. بعد از انقلاب بيشتر داروها در 160شركت توليد مي‌شود ولي متاسفانه تراز منفي است و واردات بيش از صادرات است.» هاشمي افزود: «‌اين دولت دسترسي به دارو را افزايش داده است. مردم پول داشتند ولي دسترسي به دارو سخت بود. در روستاها اقلام دارويي از 200 مورد به 400 مورد رسيده است. 350ميليون دلار نيز در واردات كاهش داشتيم.»وزير بهداشت با طرح اين پرسش كه چرا هنوز صادرات ما خوب نيست، افزود: «در سه دهه گذشته ما خصوصي‌سازي و نوسازي كرديم اما بخش عمده‌يي از آن صوري بوده است. ما از اصول اقتصاد آزاد حرف مي‌زنيم ولي آن را قبول نداريم. براي هر توليد‌كننده‌يي سيستم قيمت‌گذاري غيرمنصفانه داريم. اقتصاد آزاد را در آب و برق و گاز و... قبول كرده‌ايم و هر دفعه نرخ آن را افزايش مي‌دهيم كه البته كار درستي است اما به حوزه سلامت هميشه تعدي مي‌شود كه حاصل آن بي‌توجهي به سلامت مردم است.»  هزينه‌اي كه در واقع هزينه نيست

وي افزود: «در مراكز سياست‌گذاري ما يك بيماري حاكم است كه فكر مي‌كنند در بخش سلامت همه‌ چيز هزينه است. مثلا اگر در سلامت پول خرج كردند چاه ويل است ولي اگر ماشين و اتومبيل ساختند، سرمايه است. هزينه در سلامت سرمايه‌گذاري است.»هاشمي با انتقاد از برخي گفته‌ها كه هزينه در حوزه سلامت را به ضرر دولت مي‌دانند، گفت: «به اين حوزه نبايد آنگونه نگاه كرد كه سلامت مردم هزينه‌بر است. بعضي‌ها خوشحال نمي‌شوند كه طول عمر در كشور زياد شود، چون هزينه‌ها زياد مي‌شود. در تصميم‌گيري جرات داشته باشيم. يك مدير جهادي بايد ريسك‌پذير باشد و با جان و مال و آبروي خود ريسك كند.»

هاشمي با بيان اينكه پولي كه براي يارانه خرج مي‌كنيم 10برابر هزينه حوزه سلامت است، ادامه داد: «همه مي‌گوييم كه پرداخت يارانه به اين شكل سم است و مردم هم آخر ماه وقتي پول را دريافت مي‌كنند، احساس گناه مي‌كنند اما هيچكس تصميم نمي‌گيرد. سياست‌هاي كلان را مقام معظم رهبري ابلاغ كردند. در دولت و مجلس گزارش دهيد كه چه كرده‌ايد. منافع مردم مصلحت‌بردار نيست.» وزير بهداشت با اشاره به عملكرد ضعيف ايران در حوزه توريسم درماني گفت: «مگر دانش پزشكي ما چه چيزي كمتر از تركيه دارد كه بخش عمده‌يي از خدمات آن مربوط به توريسم درماني است. صادرات تجهيزات و خدمات تركيه به عراق تا سال قبل 18 ميليون دلار بود اما صادرات ما به عراق 15ميليون دلار بود.» وي ادامه داد: «اگر در حوزه دارو قيمت‌ها را واقعي ببينيم، كيفيت آن هم ارتقا پيدا مي‌كند. در داخل هم بايد صرفه‌جويي كنيم. قيمت متوسط جهاني دارو دو برابر كشور ماست. ما هم مي‌توانيم مصرف را كنترل كرده و هم از تجويزهاي نابجا جلوگيري كنيم.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =