بعد از طرح تحول سلامت با اعلام ضرب‌اللاجل وزیر بهداشت، زمزمه‌های تحول اساسی در اورژانس کشور به ویژه اورژانس‌های بیمارستانی نیز به گوش رسید.ازدحام برخی اورژانس‌های بیمارستانی و عدم ارایه‌ی خدمات مناسب به مردم، عرصه‌ی سلامت را هم بر ارایه‌کنندگان خدمات و هم بر گیرندگان آن تنگ کرده بود؛ به طوریکه همواره شاهد بودیم بیماران چندین ساعت در اورژانس معطل می‌ماندند؛ بماند که کمبودهایی مانند تخت، پرسنل، فضای نامناسب و... گلوی اورژانس‌های کشور را می‌فشرد و البته هنوز هم یکی از دغدغه‌های اصلی نظام درمان کشور به شمار می‌رود.

جاده‌ سلامت در دست تعمیر است

سلامت نیوز: بعد از طرح تحول سلامت با اعلام ضرب‌اللاجل وزیر بهداشت، زمزمه‌های تحول اساسی در اورژانس کشور به ویژه اورژانس‌های بیمارستانی نیز به گوش رسید.ازدحام برخی اورژانس‌های بیمارستانی و عدم ارایه‌ی خدمات مناسب به مردم، عرصه‌ی سلامت را هم بر ارایه‌کنندگان خدمات و هم بر گیرندگان آن تنگ کرده بود؛ به طوریکه همواره شاهد بودیم بیماران چندین ساعت در اورژانس معطل می‌ماندند؛ بماند که کمبودهایی مانند تخت، پرسنل، فضای نامناسب و... گلوی اورژانس‌های کشور را می‌فشرد و البته هنوز هم یکی از دغدغه‌های اصلی نظام درمان کشور به شمار می‌رود.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه سایه نوشت: سیستم اورژانس پیش بیمارستانی در سال ١٣٥٤ در ایران راه‌اندازی شد. در حادثه دردناک فرو ریختن سقف سالن انتظار فرودگاه مهرآباد (به‌دلیل ارتعاشات ناشی از سر و صدای موتور جت‌های غول پیکر) در سال ١٣٥٢ بود که طی آن ١٦ نفر کشته و ١١ تن مجروح شدند. این حادثه به دلیل انعکاس وسیع در رسانه‌های داخلی و خارجی آن سال، در ردیف یکی از تلخ‌ترین وقایع کشورمان به ثبت رسید. این در حالی بود که هیچ سیستم از قبل طراحی شده‌ای برای کمک و انتقال به مجروحین در این‌گونه حوادث ناگهانی وجود نداشت. بعد از این حادثه سیستم فوریت‌های پزشکی کشور با عنوان اورژانس ۱۱۵ کشور با همکاری آمریکا تاسیس شد و ایران به عنوان چهارمین کشور دارنده‌ی خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در جهان شناخته شد. آمریکا در دومین تجربه‌ی خود در تشکیل یک سیستم اورژانس پیش بیمارستانی بسیاری از کمبودها و نقص‌های تجربه‌ی اول را که برای خودش بود در ایران لحاظ نکرد و اورژانس پیش بیمارستانی ایران در سال ۱۳۵۴ کامل‌تر و بهتر از اورژانس پیش بیمارستانی آمریکا راه اندازی شد. در آن زمان شماره سه رقمی ١٢٣ برای تماس با اورژانس اختصاص داده شده و از آمبولانس‌های بنز ون برای خدمت رسانی به مردم استفاده می‌شد که بعدها شماره تماس مردم با اورژانس، شماره ١١٥ در کل کشور اعلام شد.


این در حالی است که به مرور زمان این اورژانس کامل‌تر شد اما هم‌چنان هم‌پای دیگر کشورها به رشد کافی نرسید. بعد از طرح تحول سلامت با اعلام ضرب‌اللاجل وزیر بهداشت، زمزمه‌های تحول اساسی در اورژانس کشور به ویژه اورژانس‌های بیمارستانی نیز به گوش رسید.ازدحام برخی اورژانس‌های بیمارستانی و عدم ارایه‌ی خدمات مناسب به مردم، عرصه‌ی سلامت را هم بر ارایه‌کنندگان خدمات و هم بر گیرندگان آن تنگ کرده بود؛ به طوریکه همواره شاهد بودیم بیماران چندین ساعت در اورژانس معطل می‌ماندند؛ بماند که کمبودهایی مانند تخت، پرسنل، فضای نامناسب و... گلوی اورژانس‌های کشور را می‌فشرد و البته هنوز هم یکی از دغدغه‌های اصلی نظام درمان کشور به شمار می‌رود.


در چنین شرایطی بود که پای تحول به‌ اورژانس‌ها باز شد و ٢٢٠ میلیارد تومان اعتبار برای تحول در اورژانس‌های بیمارستانی دیده و قرار شد تا بیش از ١٠٠ بیمارستان بزرگ و پر ازدحام کشور که بیشتر بیمارستان‌های ترومایی بودند، از نظر فضای فیزیکی و فرایند اورژانس اصلاح شوند و بتوانند تعبیر واحدی از خدمات اورژانس ارایه دهند و به این ترتیب بود که بحث مدیریت جامع بخش‌های اورژانس به عنوان یکی از طرح‌های تحولی اورژانس کشور آغاز شد.همچنین بحث ارتقای کیفیت پرسنل، تدوین پروتکل‌های اجرایی اورژانس، استفاده از تجهیزاتی چون موتور آمبولانس و بالگردهای مناسب اورژانس از جمله برنامه‌های تحول بود که در حوزه اورژانس پیش بیمارستانی دنبال شد.


٣ مسیر تحول در اورژانس پیش بیمارستانی
اکنون که به اواخر سال ٩٤ نزدیک می‌شویم، اورژانس کشور نیازمند تغییراتی است که ملزوم به گذراندن روندی‌ تاثیرگذار است. در این زمینه دکتر امین صابری‌نیا، رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور با بیان اینکه تحول در اورژانس پیش بیمارستانی را در سه مسیر پیش گرفتیم و تقریبا به پایان آن‌ها رسیده‌ایم، گفت: اولین مسیر بحث رتبه‌بندی پرسنل بود که در این زمینه اقدامات آموزشی انجام و آموزش مربیان تکمیل شده است. همچنین برنامه‌ها و فرآیندهای اجرایی نوشته شده و در صورتی که سازمان سنجش آمادگی داشته باشد و بتوانیم هماهنگی‌های لازم را انجام دهیم، در اردیبهشت ماه سال آینده آزمون جامع رتبه‌بندی را برگزار می‌کنیم تا سطح علمی، عملیاتی و مهارتی پرسنل اورژانس را به صورت علمی پیاده کنیم.


لباس اورژانس تغییر می‌کند
وی مسیر دوم تحول در اورژانس پیش بیمارستانی را عملیاتی کردن لباس اورژانس عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه لباس فعلی اورژانس هماهنگ با فعالیت آنها تعریف نشده، این لباس معمولی برای برخورد با بیماران ترومایی، حرکت در مسیرهای صعب العبور و... امکان‌پذیر نیست و به چابکی اورژانس نیز کمک نمی‌کند. بر این اساس طرح تحقیقاتی یکساله‌ای در این زمینه انجام شد و تا یک هفته آینده بحث عملیاتی کردن لباس اورژانس جهت ابلاغ به وزیر بهداشت آماده می‌شود تا بتوانیم یک لباس عملیاتی مناسب جهت ارایه خدمات سازمانی اورژانس تعریف کنیم.


مسیر سوم تحول و تدوین پروتکل جامع اورژانس پیش بیمارستانی
صابری‌نیا درباره مسیر سوم نیز گفت: مسیر سوم در این راستا بحث نوشتن پروتکل‌های اجرایی اورژانس بود. در این زمینه دستورالعمل جامع اورژانس پیش بیمارستانی را تهیه کردیم که بعد از تایید معاون درمان و با ابلاغ شخص وزیر، بتوانیم یک دستورالعمل جامع پیش بیمارستانی را به کل کشور ابلاغ کنیم. نهایتا بحث اتوماسیون نیز مطرح است که این موضوع با تاخیر آغاز شد. در زمینه اتوماسیون اورژانس امیدواریم بتوانیم یک اتوماسیون کشوری تعریف کنیم که تمام فرآیندهای اورژانس در آن وارد شود.وی درباره اهمیت ایجاد اتوماسیون اورژانس در تمام کشور، گفت: در حال حاضر در زمینه نحوه ثبت اطلاعات اورژانس نیازمند سیستم نرم افزاری کاملا پیشرفته هستیم تا کلیه اطلاعات اورژانس را ثبت کند. بر این اساس دو نرم افزار در کشور ارزیابی شد که اشکالاتی در ثبت اطلاعات داشتند اما اکنون سیستم وزارت بهداشت و اورژانس کشور در تلاش است تا یک ماه آینده یک نرم افزار جامع را برای تمام دانشگاه‌ها ابلاغ کند و بر اساس آن بتوانیم تمام کشور را پایش کنیم.
صابری‌نیا با بیان اینکه هنوزدر برخی دانشگاه‌ها خدمات‌مان را به صورت دستی ثبت می‌کنیم، ادامه داد: در حالی‌که باید همه اطلاعات به صورت الکترونیکی ثبت شوند تا میزان خطای انسانی به صفر برسد. اهمیت ایجاد این نرم افزار برای اورژانس بیمارستانی و پیش بیمارستانی این است که قبل از اینکه بیماری را به بیمارستانی ارجاع دهیم، اطلاعات لازم بیمار را از طریق سیستم الکترونیکی به بیمارستان ارسال کنیم تا بیمارستان آمادگی لازم برای پذیرش بیمار اورژانس را داشته باشد.


توسعه و بهسازی؛ دو مسیر تحول در اورژانس بیمارستانی
رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور در ادامه صحبت‌هایش به دو مسیر تحولی در اورژانس بیمارستانی اشاره و اظهار کرد: اولین مسیر در این زمینه توسعه ١٢٠ اورژانس پرازدحام و بزرگ بود که برای آنها انجام اقداماتی از جمله تایید و طراحی نقشه، تعیین پیمانکار و آغاز کار را پیش‌بینی کردیم. بر این اساس اکنو ١٠٠ درصد این دانشگاه‌ها نسبت به تایید نقشه اقدام کرده و در مرحله تعیین پیمانکار برای آغاز کار هستند. بنابراین امیدواریم در کشور طی شش ماه آینده با ١٢٠ اورژانس متناسب و مطابق با استانداردهای تعیین شده در بحث بیماران ترومایی و بیمارانی که به اورژانس‌های شلوغ مراجعه می‌کنند، مواجه باشیم.


و نتیجه بهسازی ٥٠ بیمارستان دیگر
صابری‌نیا با بیان اینکه مسیر دوم تحول در اورژانس بیمارستانی را همراه با مسیر اول پیش بردیم، افزود: بر این اساس برای توسعه زیرساخت‌ها و بهبود فضای ٥٠ بیمارستان دیگر که اورژانس‌های خلوت‌تر و با تعداد مراجعه کمتر بودند، اقدام کردیم و اکنون تقریبا ٣٢ مورد از این بیمارستان‌ها به بهسازی رسیده‌اند؛ به طوری که هم از نظر هتلینگ، سازه و هم از نظر فرایندی شرایط مناسبتری را جهت ارایه خدمات به مردم ایجاد می‌کنند.
دستورالعملی که بعد از ٤٠ سال تدوین شد
وی با اشاره به تدوین دستورالعمل جامع اورژانس بیمارستانی، تاکید کرد که این دستورالمعل در صورت تایید معاونت درمان و ابلاغ وزیر بهداشت به تمام دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود.
صابری‌نیا گفت: این اولین بار است که بعد از ٤٠ سال یک دستورالعمل جامع رفتار مدیریتی تدوین شده و آماده ابلاغ است. حال اگر این اتفاق رخ دهد تحول عظیمی برای خدمات سلامت در بخش اورژانس بوده و امیدواریم هر چه سریع‌تر ابلاغ شود تا بتوانیم با یک رفتار یکسان در تمام کشور، برخوردهای پزشکی داشته باشیم؛ به طوریکه همه‌ی سیستم درمانی بدانند که با چه رفتاری در مواجهه با بیماران اقدام کنند و از برخوردها و تفسیرهای سلیقه‌ای فاصله بگیرند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha