سه‌شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۹
کد خبر: 189216

شهردار منطقه 4 رشت گفت: سنبل آبی سرطان سبز استان است که نابودی آن نیاز به زمان و هزینه بسیار دارد.

سنبل آبی سرطان سبز گیلان

سلامت نیوز:شهردار منطقه 4 رشت گفت: سنبل آبی سرطان سبز استان است که نابودی آن نیاز به زمان و هزینه بسیار دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،«علی مقصودی» پاکسازی نمادین تالاب عینک از سنبل آبی را اقدامی موثر در جهت جلوگیری از خشکیدگی این تالاب دانست و گفت: سنبل آبی گیاه میلیون دلاری است و این بدان معنی نیست که ارزش اقتصادی بالایی دارد، بلکه در دنیا هم‌اکنون برای نابودی آن میلیون‌ها دلار خرج می‌شود.

وی زیست توده سنبل آبی 400 تا500 تن در هر هکتار(حدود 50 برابر برنج است)برشمرد و افزود: این تکثیر پرسرعت موجب شده که گیاه سنبل آبی همانند سرطان منابع آبی ارزشمندی چون تالاب عینک را گرفتار کند.

شهردار منطقه 4 رشت با اشاره به این‌که ورود سنبل آبی به هر زیستگاه مصادف با نابودی آن اکوسیستم و تخلیه آن از هر موجودی به جز سنبل‌آبی خواهد بود، ادامه داد: اشغال حاشیه رودخانه‌ها، کاهش امکان ماهیگیری، ممانعت از کشتیرانی و توریسم، خسارت به تأسیسات الکتریکی نصب شده در این مکان‌ها بخشی از مشکلات حضور سنبل آبی در منطقه هستند.

مقصودی خاطرنشان کرد: طول عمر بذر سنبل‌آبی در داخل رسوبات 15 تا 30 سال گزارش شده است و جوانه‌زنی تدریجی در طول سال‌های متمادی سبب شده ریشه‌کنی و مبارزه با این علف هرز بسیار دشوار باشد و از همین‌رو لازم است برای نابودی کامل این گیاه از منابع آبی مناطق مسئولان کشوری نگاه وِیژه‌تری به این امر در استان داشته باشند.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =