گروهی از محققان اروپایی در تحقیقی ارتباط میان استفاده از تلفنهای همراه و مشکلات سلامتی را در طولانی مدت مورد ارزیابی قرار می دهند.

این پروژه اروپایی که "گروه بررسی بر روی ارتباطات موبایل" نام دارد مهمترین و گسترده ترین تحقیقاتی خواهد بود که بیش از 250 هزار فرد بین 18 تا 69 سال را در کشورهای انگلیس، فنلاند، هلند، سوئد و دانمارک مورد آزمایش قرار می دهد.

پل الیوت که سرپرستی این تحقیقات را در کالج امپریال لندن به عهده دارد تاکید کرد که تحقیقات گذشته درباره خطرات تلفنهای همراه بر روی سلامت قابل اطمینان هستند اما تنها حدود 10 سال به طول انجامیده اند.

این درحالی است که بسیاری از تومورها برای بروز پیدا کردن به زمان بیشتری نیاز دارند و تلفنهای همراه دستگاههای تقریبا جدیدی به شمار می روند و بنابراین برای تائید این اثرات به زمان بیشتری نیاز است.

این محقق افزود: "هنوز مشخص نیست که اثرات تلفنهای همراه دقیقا برای کاربران کنونی و نسلهای آینده چه خواهد بود. بنابراین تحقیقات ما استفاده طولانی مدت از این ابزارها را در دوره های 10، 20 و 30 ساله بررسی خواهد کرد. این مدت زمان برای توسعه بیماریهایی از قیبل انواع تومورها و بیماریهای نورولوژیکی کافی خواهد بود."

براساس گزارش رویترز، گروههایی چون سازمان جهانی بهداشت، انجمن سرطان آمریکا و موسسات ملی بهداشت معتقدند که تاکنون تمام تحقیقاتی که درباره عوارض جانبی استفاده از تلفنهای همراه انجام شده اند برای نتیجه گیری کلی کافی نیستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =