آرتروز شایعترین علت تعویض مفصل زانو در ایران

۱۳۹۶/۱۱/۰۸ - ۱۱:۰۷ - کد خبر: 236301
آرتروز شایعترین علت تعویض مفصل زانو در ایران

سلامت نیوز: دبیر علمی پنجمین کنگره بین المللی دوسالانه انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیب های ورزشی ایران با اشاره به اینکه تعویض مفصل زانو راه حلی برای درمان تخریب مفصل زانو است، گفت: شایعترین علت تعویض مفصل زانو در ایران، بیماری آرتروز است.

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از روابط عمومی انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیب های ورزشی ایران، دکتر حمیدرضا یزدی اظهار کرد: تعویض مفصل زانو راه حلی برای درمان تخریب مفصل زانو است؛ اگر میزان تخریب درحدی است که با درمان های دارویی و سایر جراحی ها قابل اصلاح نیست، تعویض مفصل انجام می شود.
وی ادامه داد: بنابراین هر نوع بیماری یا هر حادثه و مشکلی که منجر به تخریب مفصل زانو شود، می تواند در نهایت منجر به تعویض مفصل شود.
یزدی درخصوص علل تخریب مفصل زانو گفت: تخریب زانو می تواند به دنبال افزایش سن و آرتروز ناشی از افزایش سن ایجاد شود؛ با افزایش سن، غضروف مفصل تخریب شده و در اثر آن آرتروز ایجاد می شود، مفصل دردناک شده، فرد دچار اختلال حرکتی و تغییر شکل مفصل زانو خواهد شد.
دبیر علمی پنجمین کنگره بین المللی دوسالانه انجمن جراحی زانو، اظهار کرد: در این مرحله اگر بیماری پیشرفت کرده باشد و با دارودرمانی امیدی به بهبودی نباشد، ممکن است مجبور به جراحی تعویض مفصل زانو شویم.
یزدی گفت: از علل دیگر تخریب مفصلی می توان به برخی بیماری ها همچون بیماری های روماتیسمی مانند روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) یا سایر بیماری های التهابی اشاره کرد که ممکن است سبب تخریب مفصل شوند.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران و فلوشیپ جراحی زانو ادامه داد: همچنین برخی آسیب های ناشی از ورزش یا تصادفات مانند پارگی های رباط و مینیسک یا آسیب های غضروفی به تدریج منجر به تخریب مفصل می شوند و در نهایت ممکن است جراحی تعویض زانو را برای بیمار الزامی کنند.
یزدی تصریح کرد: تخریب مفصلی در اثر عوامل مختلفی ممکن است ایجاد شود ولی شایعترین علت تعویض مفصل در کشور ما به واسطه ایجاد آرتروز ناشی از افزایش سن در افراد میانسال به بالا رخ می دهد.
وی گفت: در زنان معمولا در سنین 45 تا 50 سالگی آرتروز زانو شروع می شود و در مردان حدود سنین 55 تا 60 سالگی این بیماری آغاز می شود که نسبت به شرایط و شدت بیماری درمان های مختلفی برای آنها درنظرگرفته می شود.
یزدی ادامه داد: آرتروز زانو چند نوع دارد و نوعی از آن وابسته به سن است، اما این مساله به آن معنا نیست که همه افراد در سنین بالا مبتلا به آرتروز شدید زانو و در نهایت تعویض مفصل شوند، عوامل مختلفی در این زمینه دخالت دارند مسائلی مانند ژنتیک، سبک زندگی، میزان فشار کاری روی زانو، چاقی و سابقه آسیب های زانو که همگی عوامل ایجادکننده آرتروز هستند و در مواردی منجر به ایجاد این بیماری در سنین پایین تر نیز می شوند.
وی با اشاره به اینکه حدود 10 هزار جراحی مفصل زانو سالانه در ایران انجام می شود، گفت: پیشرفت های بسیار خوبی در زمینه تعویض و جراحی مفصل زانو داشته ایم به طوری که می توانیم سخت ترین اعمال را در کشور انجام دهیم و نیازی نیز به اعزام بیماران به خارج از کشور به دلایل پزشکی و تکنیکی نداریم و درصورتی که بیماری به خارج از کشور اعزام شود، به دلیل نبود لوازمی مانند برخی پروتزهای خاص است که این موارد نیز بسیار اندک است.
دبیر علمی پنجمین کنگره انجمن جراحی زانو با اشاره به برگزاری این کنگره گفت: با توجه به اینکه در این کنگره تعداد زیادی از سخنرانان مطرح و به نام حضور خواهند داشت، زمینه برای ایجاد بحث و تبادل نظر و تجربیات فراهم خواهد شد و انتظار این است که تمام همکاران در این کنگره شرکت داشته باشند و دیگران را از تجربیات خود بهره مند کرده و از تجربیات دیگران نیز بهره مند شوند.
پنجمین کنگره بین المللی دو سالانه انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیب های ورزشی با محوریت با بیماری های زانو، شانه، اندام فوقانی، مفصل لگن و مچ پا، تعویض مفصل زانو و طب ورزشی در روزهای 25 تا 28 بهمن ماه در مرکز همایش های بین المللی جزیره کیش با حضور متخصصان جراحی زانو از کشورهای مختلف برگزار می شود.

** آرتروز
آرتروز به معنای ساییدگی مفصل و تخریب سطح مفصلی و به دنبال آن تغییر شکل، درد و محدودیت حرکت در مفصل است.
در آرتروز غضروف مفصل بتدریج نازک شده و از بین میرود. استخوان اضافه در اطراف سطح مفصل بوجود میاید
بعد از مدتی در اطراف استخوان دو طرف مفصل استخوان های اضافه ساخته می شود که به آنها استئوفیت Osteophytis می گویند. استئوفیت ها در رادیوگرافی مفصل دیده می شوند. بافت سینوویال مفصل متورم می شود که به آن سینوویت Synovitis می گویند.
به تدریج استخوان زیر غضروف سفت و محکم می شود که به آن عاجی شدن استخوان یا Eburnation می گویند. با پیشرفت آرتروز در استخوان زیر غضروف کیست های استخوانی ایجاد می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.87418s, 20q