رئیس اورژانس؛62 ميليون نفر طي صدسال گذشته در ايران حادثه ديدند

۱۳۸۶/۰۲/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2839
رئیس اورژانس؛62 ميليون نفر طي صدسال گذشته در ايران حادثه ديدند
به گزارش فارس، فرزاد پناهي امروز در نشست خبري به مناسب هفته ايمني در وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران افزود:‌ كشور ما جزء 6 كشور حادثه خيز دنياست و از 34 حادثه مختلف 31 نوع آن در كشور ما واقع مي‌شود كه حوادث ترافيكي، سوختگي و سقوط مهمترين اين حوادث هستند.
وي اضافه كرد: مركز حوادث و فوريتهاي پزشكي وزارت بهداشت يا اورژانس كشور براي ارائه خدمات مناسب‌تر به حادثه ديدگان طي سال گذشته با افزايش 2 برابري تعداد پايگاهها، تعداد پايگاههاي خود را از 650 پايگاه به 1300 پايگاه افزايش داد و امسال نيز 242 پايگاه ديگر به اين مجموعه اضافه مي‌شود و از اين نظر از الزامات برنامه چهارم توسعه كشور كه بايد تا آخر برنامه به 1980 پايگاه برسيم جلو هستيم.
وي گفت: در زمان حاضر در جاده هاي اصلي تقريبا به ازاي هر 40 كيلومتر يك پايگاه اورژانس داريم و در استانهايي كه فاصله پايگاهها بيش از 45 كيلومتر است از دانشگاههاي علوم پزشكي خواسته‌ايم اين فاصله را كمتر كنند.
رئيس اورژانس كشور افزود: در زمان حاضر 165نقطه كور اورژانس در جاده‌هاي كشور داريم ضمن اينكه به حدود 200 پايگاه اورژانس روستايي نيز نيازمنديم كه بايد براي ايجاد پايگاه اورژانس در اين مناطق اقدام كنيم.
پناهي گفت: زمان ميانگين رسيدن اورژانس بر بالين مصدوم در جاده‌ها طي دو سال اخير از 25 دقيقه به 15دقيقه كاهش يافته است و اين زمان در شهرها نيز از 10دقيقه به 8 دقيقه كاهش يافته البته اين قضيه در تهران با توجه به مشكل ترافيك فرق مي‌كند و فعلا توانسته ايم زمان متوسط رسيدن اورژانس بر سر مصدوم را در تهران از 14 دقيقه به 11دقيقه برسانيم.
وي افزود:‌ دو سال پيش اورژانس و هلال احمر در مجموع 10 درصد مصدومان را مراكز درماني مي‌رساندند و 90 درصد مصدومان توسط خود مردم جا به جا مي‌شدند اما اكنون حدود 50 درصد مصدومان توسط اورژانس پيش بيمارستاني 115 منتقل مي‌شوند.
رئيس مركز اورژانس كشور اضافه كرد: البته هلال احمر با 150 پايگاه در مقايسه با 1300 پايگاه اورژانس تعداد پايگاههاي كمتري دارد اما در مجموع همكاري و هماهنگي بين بخشي باعث كاهش مرگ و ميرهاي حوادث ترافيكي در كشور شده است به طوري كه در سال 85 براي اولين بار شاهد كاهش 7/0 درصدي اين مرگها بوديم در حالي كه سالهاي قبل به طور متوسط هر سال با افزايش 11 درصدي مرگ و ميرهاي ناشي از حوادث رانندگي در كشور مواجه بوديم.
وي همچنين از راه افتادن اورژانس ريلي در مسير تهران -اهواز و فعاليت اورژانس دريايي به صورت كلاسيك در استان هرمزگان و 10 پايگاه اورژانس هوايي در كشور در استانهاي كرمان، اصفهان، گيلان، خوزستان، كرمانشاه، شاهرود، خراسان رضوي و زاهدان خبر داد.
پناهي گفت: در صورت متعهد بودن شركت ايران خودرو ديزل امسال 1500 آمبولانس بنز اسپرينتر جديد به ناوگان اورژانس كشور اضافه مي شود، اين ناوگان در زمان حاضر 2250 آمبولانس دارد كه 1250 آمبولانس آن جديد است و از هزار آمبولانس فرسوده آن200 آمبولانس از رده خارج شده است و البته 500 آمبولانس ديگر فرسوده بايد به تدريج از رده خارج شود.
وي افزود: از نظر نيروي انساني به 32 هزار نيروي انساني در سيستم اورژانس كشور نيازمنديم اما اكنون فقط 7800 نيرو در اختيار داريم كه با اضافه كاري معادل 11 هزار نيرو كار مي‌كنند.
رئيس مركز اورژانس كشور گفت: براي جبران كمبود نيرو از امسال شاهد افزايش 1400درصدي پذيرش كاردانهاي طب اورژانس در دانشكده ها و آموزشكده هاي طب اورژانس هستيم و سال گذشته 1100دانشجوي جديد در اين رشته پذيرش شد كه اكثر آنها به صورت بومي پذيرش و مشغول به كار مي‌شوند.
وي ادامه داد: در كنار اين برنامه ها آموزش همگاني امداد و نجات به مردم، آموزش رانندگان وسايل نقليه عمومي و آموزش پرسنل نيروهاي مسلح و پليس راه را هم در دستور كار داريم ضمن اينكه از همكاري دانش آموزان، دانشجويان، معلمان آموزش و پرورش، اصناف و كارگران نيز براي ترويج فرهنگ صحيح رانندگي و پيشگيري از وقوع حوادث استفاده مي‌كنيم.
پناهي همچنين با اعلام تشكيل 8 كميته فوريتهاي پزشكي در زمينه تروما، سوختگي، سقوط، حوادث تنفسي، اعصاب و روان و مسموميتها و حوادث قلبي و عروقي و نيز كميته‌هاي حوادث نامتعارف هسته‌اي، بيولوژيك و شميايي در آينده از ايجاد اولين مركز جامع تروما در بيمارستان سيناي تهران طي سال 86 خبر داد.
وي گفت: استقرار نظام مديريت بحران با ايجاد اتاق بحران در دانشگاههاي علوم پزشكي و نظام جامع مديريت اطلاعات در بحرانها نيز در حال انجام است.
به گفته رئيس مركز فوريتهاي و حوادث غير مترقبه وزارت بهداشت امسال 8 بيمارستان صحرايي فوق سبك براي استانهاي خراسان رضوي، آذربايجان شرقي، اصفهان، فارس، كرمان، خوزستان، كرمانشاه و سيستان و بلوچسنان خريداري شده و در اختيار اتاق بحران اين استانها قرار گرفته است.
وي در مورد فعاليت اورژانسهاي خصوصي گفت: ما در كشور اورژانس خصوصي نداريم بلكه آمبولانس خصوصي داريم و اين آمبولانسها در موارد غير اورژانس فعاليت مي‌كنند البته مديريت نيروي انساني 65 درصد پايگاههاي اورژانس را به بخش خصوصي واگذار كرده‌ايم كه شايد از اين نظر بتوان گفت اورژانس خصوصي هم داريم.
وي همچنين از استقرار نظام ارزيابي و پايش خدمات اورژانس كشور با نمونه گيريهاي تصادفي به منظور ارائه خدمات مناسب به مصدومان، جلوگيري از دريافت وجه از مصدومان، ارزيابي زمان رسيدن اورژانس، امكانات و تجهيزات آمبولانس و افزايش رضايتمندي مردم خبر داد و گفت: ارزيابي ما نشان مي‌دهد كه رضايتمندي مردم از خدمات اورژانس حدود 90 درصد است با اين حال واحدهاي رسيدگي به شكايات در همه استانها فعال است.
وي افزود: اعتبار اورژانس كشور در سال 83 حدود 54 ميليارد تومان بود اما طي 3 سال اخير هر سال حدود30 ميليارد تومان به اعتبار اورژانس كشور اضافه شده است و در زمان حاضر فقط در مورد اورژانس تهران با توجه به حجم بالاي خدمات آن نيازمند اعتبارات بيشتر هستيم زيرا اورژانس تهران بين 10 تا 15 درصد كل خدمات اورژانس كشور را انجام مي‌دهد اما فقط 5 درصدامكانات و اعتبارات را در اختيار دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.33155s, 18q