راهکارهایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن بعد از ایام روزه داری

۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۱۵:۳۰ - کد خبر: 311552
راهکارهایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن بعد از ایام روزه داری

سلامت نیوز: یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره توصیه های تغذیه ای بعد از ماه مبارک رمضان اظهار داشت: اگر افرادی بعد از ماه رمضان کاهش وزن داشتند بخاطر شرایط کرونایی حتما باید بدن خود را تقویت کنند و مقداری مصرف کالری های ساده را افزایش دهند و بهتر است روزانه حدود ۵ میلی گرم زینک پلاس در رژیم غذایی آنها به صورت مکمل باشد تا تقویت سیستم ایمنی اتفاق بیفتد.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر رضا غیاثوند در گفت وگو با شفقنا زندگی در پاسخ به این سوال که ماه رمضان رو به اتمام است چه توصیه هایی برای کسانی دارید که روزه گرفتند و احتمال می رود سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف شده باشد؟ گفت: اینجا افراد به سه دسته تقسیم می شوند؛ کسانی که بعد از ماه مبارک رمضان به هر دلیلی دچار اضافه وزن شده اند، حال یا کم تحرکی داشتند یا زولبیا و بامیه زیادی خورده اند و یا اینکه به طور طبیعی سوخت و ساز بدن آنها کاهش پیدا کرده است. اگر افزایش وزن داشته اند بعد از ماه مبارک رمضان باید ورزش هایی را شروع کنند و مقداری افزایش فعالیت بدنی داشته باشند تا وزن مجددا به محدوده طبیعی برگردد. اگر افرادی کاهش وزن داشتند بخاطر شرایط کرونایی حتما باید بدن خود را تقویت کنند و مقداری مصرف کالری های ساده را افزایش دهند مثل گروه میوه جات بخصوص که رو به فصل تابستان است و گروه میوه جات جالیزی مثل خربزه و طالبی و گرمک می تواند کالری سالم به بدن آنها اضافه کند. بخاطر شرایط کرونایی کشور بهتر است روزانه حدود ۵ میلی گرم زینک پلاس در رژیم غذایی آنها به صورت مکمل باشد تا تقویت سیستم ایمنی اتفاق بیفتد. گروه سوم افرادی هستند که نوسان وزنی نداشتند ولی باز بهتر است این گروه هم روزی ۵ گرم زینک پلاس مصرف کنند تا تقویت سیستم ایمنی اتفاق بیفتد، چون روزه داری را سپری کرده اند و کاهش وزنی نداشتند ولی بهتر است که سیستم ایمنی تقویت شود.

وی در خصوص اینکه عده ای خود اقدام به مصرف ویتامین سی و دی دارند چه توصیه ای برای آنها دارید؟ آیا اقدام درستی است یا نه؟ اظهار داشت: این بخش خود درمانی است، شاید بسیاری از مردم به دُز این دارو ها دقت نکنند. ما ویتامین دی را از ۱۰۰۰ واحد داریم تا ۵۰۰۰۰ که به صورت کپسول است و اندازه این ها عین هم است. اگر فرد دقت نکند و دانش کافی نداشته باشد زیاده روی در مصرف ایجاد مشکل می کند. روزی یک ویتامین دی ۵۰ هزار صددرصد مسمومیت ایجاد می کند. ما این ویتامین را در صورتی که افراد تا کنون مصرف نداشتند هفته ای یک بار و در صورت سابقه مصرف ماهی یکبار تجویز می کنیم. در مورد ویتامین سی هم داستان همین است اگر فردی سنگ کلیه دارد یا سابقه سنگ کلیه دارد، نباید ویتامین سی را به صورت مکمل مصرف کند. ولی اگر این مشکل را ندارد ویتامین سی را در حد هفته ای دو عدد و به صورت جوشان یا معمولی می تواند مصرف کند و آنهم بخاطر این ایام است که مشکلی ندارد ولی اگر هر روز بخواهد بخورد، بحث مسمومیت با ویتامین ها اتفاق می افتد.

دکتر غیاثوند در پاسخ به این سوال که آیا می توان برای افرادی که واکسن کرونا دریافت کرده اند توصیه ای تغذیه ای داشت؟ تصریح کرد: کسی که واکسن می زند بسته به نوع واکسن یک سری علایم را تجربه می کند. واکسن اسپوتنیک و سینوفارم علایم زیادی ندارد ولی واکسنی مثل آسترزنیکا مقداری تب و لرز دارد. بنابراین توصیه غذایی خاصی نیست این شبیه سازی ابتلا به ویروس است و باید دوره اش سپری شود. این فرد باید استراحت کافی بکند و مصرف مایعات داشته باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.75932s, 19q