چه کنیم تا خوابمان را فراموش نکنیم؟

۱۴۰۰/۰۵/۰۲ - ۱۰:۴۸ - کد خبر: 315092
چه کنیم تا خوابمان را فراموش نکنیم؟

سلامت نیوز:دنیای خواب، دنیای عجیبی است، برای بیشتر ما این اتفاق افتاده که خوابی را دیده ایم اما بعد از بیدار شدن هر چه برای یادآوری اتفاقاتی که در خواب دیدیم تلاش می کنیم، بی فایده است و چیزی را به یاد نمی آوریم.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا؛ دنیای خواب، دنیای عجیبی است، برای بیشتر ما این اتفاق افتاده که خوابی را دیده ایم اما بعد از بیدار شدن هر چه برای یادآوری اتفاقاتی که در خواب دیدیم تلاش می کنیم، بی فایده است و چیزی را به یاد نمی آوریم. این در حالی است که ممکن است خوابی که دیده ایم خواب مهمی بوده یا در بردارنده پیام یا واقعیتی مهم بوده باشد.


مثلا تعبیر خواب مار می تواند شما را از وجود دشمنی در نزدیکی تان باخبر کند حال اگر خواب تان را به طور کلی فراموش کرده باشید خبری هم از تعبیر آن نخواهد بود.در این مطلب از آلامتو به 6 مرحله که در به یاد آوردن خواب موثر هستند، می پردازیم. این مراحل کوچک می توانند به شما در بهبود حافظه در هنگام فکر کردن به خوابی که اخیرا دیده اید، کمک کنند. لطفا با ما همراه باشید.


جالب است بدانید که هر چه خواب شما عجیب تر و مرموزتر باشد، کار حافظه و به یاد آوردن آن نیز به مراتب سخت تر است. اگر خواب یک مسیر منطقی را دنبال کند، آنگاه مغز می داند چه اتفاقی در حال وقوع است و آن را در حافظه ذخیره می کند.


معمولا در خواب REM (حرکت تند چشم در خواب) وضعیت خواب به گونه ای است که احتمال بیشتری وجود دارد که خواب ببینید. اما به نظر می رسد که نحوه بیدار شدن ما از خواب، ارتباطی با فرآیند حافظه دارد و جزئیاتی مانند سطح نورآدرنالین در این امر دخیل هستند. وقتی سطح نورآدرنالین بالا است، اغلب خواب هایی که دیده ایم را فراموش می کنیم.


خب، چه چیزهایی باعث بالاتر رفتن سطح نورآدرنالین می شوند؟ پاسخ:استفاده از ساعت زنگ دار یا آلارم!اگر با زنگ هشدار موبایل یا زنگ ساعت از خواب بیدار شوید، به یاد آوردن خوابی که دیده اید به طرز حیرت انگیزی دشوارتر است.


اگر با اختلال محرومیت محرومیت از خواب (Sleep deprivation) مواجه هستید و خیلی سریع به خواب می روید، معمولا مغز فرصتی برای ذخیره خواب هایی که دیده اید، پیدا نمی کند.

با این تفاسیر، اگر فرد بخواهد خواب هایی که دیده را بخاطر بسپارد، چه کاری باید انجام دهد؟


1.مطابق با یک برنامه زمان بندی منظم به رختخواب بروید و با زمان بندی خود سازگار باشید. به این ترتیب، به این خاطر که طبق الگوی زمان مناسب به رختخواب رفته اید، خیلی سریع یا خیلی آهسته به خواب نخواهید رفت، به علاوه در این روش برای بیدار شدن هم نیازی به زنگ هشدار ندارید و هر دو این ها برای به خاطر سپردن خواب مفید هستند.


2.قبل از خواب در حالی که در تاریکی در رختخواب دراز کشیده اید، به خودتان 20 دقیقه برای مدیتیشن یا ریلکس کردن زمان بدهید.


3.وقتی از خواب بیدار می شوید، از رختخواب بیرون نپرید؛ آهسته و با طمأنینه از رختخواب خارج شوید. سعی کنید آنچه را که در خواب دیده اید به یاد بیاورید؛ ممکن است یک یا دو روز طول بکشد، اما در نهایت چیزی که در خواب دیده اید را به یاد خواهید آورد.


4.اگر واقعا می خواهید خواب های خود را به یاد بیاورید، ترفند دیگر موجود، این است که سه لیوان بزرگ آب را درست قبل از خوابیدن بنوشید. این باعث می شود که شما چندین بار در طول شب برای دستشویی رفتن بیدار شوید. بیشتر اوقات، بدن درست بعد از چرخه REM، هنگامی که به احتمال زیاد خوابی که دیده اید را به خاطر دارید، برای رفتن به دستشویی بیدار می شوید.


5.هنگام خوابیدن با خودتان تکرار کنید، می خواهم خواب هایی که می بینم را به خاطر بسپارم و خواهید دید که با گذشت زمان به هدف تان خواهید رسید، اگرچه این یک راهکار علمی نیست، اما به نظر می رسد که می تواند موثر عمل کند.


6.صبح به محض بیدار شدن خواب هایی که دیده اید را بنویسید. زمانی که به ذهنتان 5 دقیقه وقت بدهید که چیزهایی که ذخیره کرده را مرور کند، قادر خواهید بود آن ها را به خاطر آورده و بنویسید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.17069s, 18q