بیش از 400 هزار کارگر ساختمانی بدون برخورداری از بیمه تأمین اجتماعی مشغول به‌کار هستند به‌طوری که چند سالی است این گروه از کارگران که جزو اقشار زحمتکش و آسیب پذیر جامعه هستند در نوبت بیمه شدن قرار دارند.

400 هزار کارگر ساختمانی زیر چتر بیمه می‌روند

سلامت نیوز:بیش از 400 هزار کارگر ساختمانی بدون برخورداری از بیمه تأمین اجتماعی مشغول به‌کار هستند به‌طوری که چند سالی است این گروه از کارگران که جزو اقشار زحمتکش و آسیب پذیر جامعه هستند در نوبت بیمه شدن قرار دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران ،با شروع کار دولت جدید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این مطالبه بحق کارگران ساختمانی را در اولویت کارهای خود قرار داد و سرانجام طی جلساتی با نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی موانع و چالش‌های اجرایی پیش روی بیمه این قشر رفع شد. از طرفی کارشناسان معتقدند که 50 درصد حوادث ناشی از کار مربوط به کارگران ساختمانی است و اگر هر یک از کارگران دچار حادثه و اتفاقی شوند خانواده آنها نیز به‌ لحاظ اقتصادی با مشکلاتی مواجه می‌شوند.

آنها می‌گویند باید بیمه این افراد آسیب‌پذیر در اولویت سازمان تأمین اجتماعی باشد که آخرین خبرها حکایت از آن دارد در اقدام مشترکی بین دولت و مجلس با اصلاحاتی در ماده 5 قانون بیمه‌های اجتماعی، حدود 12 هزار میلیارد تومان به بیمه کارگران ساختمانی اختصاص داده شده است که پس از تصویب در مجلس، این تصمیم می‌تواند مهر پایانی بر مشکلات بیمه‌ای این قشر از کار گران جامعه باشد.


ایجاد امنیت شغلی برای کارگران ساختمانی
ولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصلاح ماده 5 یک حرکت حمایتی در جهت آتیه و امنیت شغلی برای کارگران ساختمانی است، به «ایران» می‌گوید: این قشر زحمتکش و ضعیف جامعه که با حوادث و خطرات جانی متعددی مواجه هستند، نیاز است هم در حوزه بیمه‌های اجتماعی و هم در حوزه بیمه‌های درمانی با حمایت دولت زیر چتر بیمه قرار بگیرند. خوشبختانه با جلسه‌ای که با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتیم، مبلغ 12 هزار میلیارد تومان اختصاص پیدا کرده و در دستور کار قرار گرفت.


این در حالی است که علی بابایی کارنامی، رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای بیمه کارگران ساختمانی در کل کشور به اعتباری بیش از 12 هزار میلیارد تومان نیاز است، به «ایران» می‌گوید: این رقم برای بیمه 400 هزار کارگر در یک زمان مشخص است، مجلس و دولت در این خصوص به اجماع رسیده‌اند، صحن مجلس هم یک بار رأی داده و خوشبختانه اختلاف نظرها مرتفع شده‌اند. از آن‌جایی که سالانه بیش از یک هزار کارگر دچار نقص عضو و فوتی داریم و بسیاری از این افراد هم تحت پوشش بیمه قرار ندارند و علاوه بر کارگر، خانواده‌های این افراد نیز تحت آسیب‌های شدید اقتصادی قرار می‌گیرند، هرچه سریع‌تر باید نسبت به بیمه این قشر زحمتکش اقدام لازم و مؤثر صورت گیرد.


به‌گفته بابایی کارنامی در صورت تصویب قانون، از تاریخ 01/01/1401 هیچ کارگری بدون بیمه نخواهد بود، با این همه من یک تنه نمی‌توانم قول قطعی بدهم، تمامی دستگاه‌های مربوطه  باید کمک کنند تا این اتفاق خوب هرچه سریع‌تر رقم بخورد.


یک میلیون و 500 هزار کارگر ساختمانی داریم
اکبر شوکت، رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور نیز با بیان اینکه حدود یک میلیون و 500 هزار کارگر ساختمانی در کشور داریم، به «ایران» می‌گوید: اصلاحیه ماده 5 قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی در حال اجراست، بر اساس آن 15 درصد حق بیمه از محل پروانه باید تأمین شود اما از آن‌جایی که رقم واقعی پروانه اعلام نمی‌شود، مشکل ساز شده است. (بر اساس این قانون، در مواردی که انجام کارهای ساختمانی مستلزم أخذ پروانه باشد، مراجع ذیربط مکلفند صدور پروانه را منوط به ارائه رسید پرداخت حق‌ بیمه برای هر متر مربع نمایند.)


به‌گفته او، در حال حاضر 850 هزار کارگر بیمه شده داریم و در طول حدود 8 سال گذشته نزدیک به 12 هزار میلیارد تومان کسری بودجه بابت سهم کارفرمایی تأمین اجتماعی وجود دارد. هر سال به‌دلیل کسری بودجه کارگران ساختمانی زیادی از کار بیکار می‌شوند و به بهانه‌های مختلف از بیمه خارج می‌شوند. از سال گذشته تاکنون بیمه 150 هزار نفر قطع شده است، از طرفی 400 هزار کارگر ساختمانی در نوبت بیمه هستند.

بعد از اصلاحیه ماده 5 که محل اخذ سهم کارفرمایی را تغییر داده و برمبنای مترمربع دریافت می‌شود، متراژ ضربدر یک رقم در پایین شهر، عدد کمتری و در بالای شهر عدد بزرگتری می‌شود و به ازای هرمترمربع از یک تا 10 درصد بر طبق قانون کار از کارفرما گرفته می‌شود، به این ترتیب روح عدالت اجتماعی نیز برقرار است، طبق قانون جدید، در پایین شهر رقمی معادل 27 هزار تومان به ازای هر مترمربع و در بالای شهر 250 هزار تومان برآورد شده است.


شوکت ضمن تأکید بر این نکته که طرح جدید برای حداقل یک میلیون و 200 هزار کارگر اجرا می‌شود، توضیح می‌دهد: اگر نمایندگان در صحن علنی مجلس رأی موافق بدهند، نه تنها بیمه قطع نمی‌شود، بلکه 400 هزار کارگر دیگر هم مشمول بیمه خواهند شد، بحث این است که کارفرمای بخش ساختمان موظف است کارگر را بیمه کند.

در خصوص کارگران ساختمانی، کارفرمایان کسانی هستند که ساخت و ساز می‌کنند و قشر ضعیف نیستند و نیاز به حمایت دولت هم ندارند، به تعبیری متمول و ثروتمند هستند، مرکز پژوهش‌های مجلس اظهار داشته که رقم اعلامی برای حق بیمه، نیم درصد قیمت یک ملک است و به‌طور کامل کارشناسی شده، در دفاعیه مجلس هم گفتیم که چطور وقتی قیمت میلگرد هزاردرصد افزایش قیمت داشته یا به‌عنوان مثال سیمان از پاکتی 4 هزار تومان به 40 هزار تومان رسیده و هیچ کس حرفی نزده و اعتراضی نکرده اما حالا که پیشنهاد شده، نیم درصد حق قانونی باید به‌کارگر داده شود، خیلی‌ها معترض هستند، این اعتراض، ظلم به‌ کارگر است.


رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور در ادامه می‌گوید: با حدود 450 انجمن صنفی در سراسر کشور همیشه پای کار بودیم تا کارگران ساختمانی بیشتری تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. با این همه، اگر منابع تأمین اجتماعی کم است یا چنانچه کارفرما تعهدات خود را به جا نمی‌آورد، باز هم سازمان تأمین اجتماعی، نباید خدمات خود را بسرعت قطع کند، این یک قانون است که با عدم ارائه تعهدات، سازمان حق ندارد بیمه کارگر را قطع کند و باید کارفرما را بازخواست کند، بویژه در حال حاضر با شیوع ویروس کووید19 و بیکار شدن بسیاری از کارگران، بحث بیمه‌ها از اهمیت بسیار بیشتری از قبل برخوردار شده است، بیمه می‌تواند گوشه‌ای از مشکلات اقتصادی و درمانی کارگران ساختمانی و خانواده‌های آنها را حل کند و نبود آن بنیان خانواده‌ها را با مخاطراتی روبه‌رو خواهد کرد، از سویی این افراد تقریباً سالی 4 بار بازرسی می‌شوند تا به محض بیکار شدن در اولین فرصت بیمه آنها قطع شود، این در حالی است که در حالت عادی که کرونا هم نبود کارگران ساختمانی چیزی در حدود 3 تا 4 ماه در سال بیکار بودند، این ظلم است که بیمه این افراد بسرعت قطع شود و هیچ گونه حمایت اجتماعی نداشته باشند و به حال خود رها شوند.


شوکت، ضمن تشکر از زحمات کمیسیون اجتماعی مجلس در جهت کاهش مشکلات موجود و افزایش کارگران ساختمانی تحت پوشش‌های بیمه‌های تأمین اجتماعی، می‌افزاید: ان‌شاء‌الله طرح در صحن علنی مجلس هم تصویب شود تا 400 هزار خانوار بتوانند از حداقل‌های بیمه استفاده کنند. با تصویب نهایی، در این شرایط سخت اقتصادی که منابع مالی سازمان تأمین اجتماعی نیز کم است، درآمدی به این سازمان وارد می‌شود و بر تعداد بیمه پردازان تأمین اجتماعی افزوده می‌شود و در نهایت با افزایش تعداد بیمه شدگان ضریب پشتیبانی به 6 و نیم می‌رسد.

نمایندگان مجلس در صحن علنی باید همتی کنند تا کار به سرانجام برسد، در سال‌های گذشته این کار عقب افتاد و در نهایت 500 هزار خانوار از خدمات بیمه‌ای محروم شدند و صدها نفر نیز فوت کردند، به خاطر داشته باشیم که 50 درصد حوادث ناشی از کار مربوط به‌کارگران ساختمانی است، پس بیمه این افراد نیز از میزان اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و ضروری است که مشکلات هر چه سریع‌تر مرتفع شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =