سلامت نیوز:رییس اداره بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان در وزارت بهداشت: تخم انگل توکسوپلاسما در مدفوع گربه وجود دارد و اگر این مدفوع در سبزی، میوه و یا هر ماده غذایی وارد شود و انسان نکات بهداشت را رعایت نکند این بیماری وارد بدن انسان می‌شود.

توضیح سازمان دامپزشکی در مورد وجود انگل در ماکیان صنعتی/ اتحادیه مرغداران: تکذیب می‌کنیم‌

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور خاطر نشان کرد: آزمایش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روی ۱۸۰ قطعه ماکیان صورت گرفته است و نمی‌توان این تحقیق را به کل کشور تعمیم داد.

سیدبهمن نقیبی، در پاسخ به این پرسش که آیا خبر وجود انگل توکسوپلاسما در ماکیان صنعتی را تایید می‌کنید؟ گفت: ابتدا به این نکته اشاره کنم که این بیماری انگلی در سراسر دنیا شایع است و بیماری مشترک انسان و حیوان است. این انگل در سیر تکامل خود در بدن گربه به شکل اووسیت نمود پیدا می‌کند و بخشی از مسیر زندگی این انگل در پستانداران، انسان و ماکیان است.

وی ادامه داد: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصقهان نتایج آزمایشگاهی محدود خود را به کل کشور تعمیم دادند و در غالب خبر رسانه‌ای کردند در حالی که نتایج زمانی علمی و به واقعیت نزدیک هستند که بر روی جامعه آماری زیادی تحقیق صورت گرفته باشد. به نظر من رسانه‌ای شدن این اخبار بیشتر باعث تشویش افکارعمومی مطرح می‌شود.

به گفته این مقام مسئول، تحقیق این پژوهشگران بر روی ۱۸۰ نمونه مرغ و خروس بومی و صنعتی صورت گرفته است. تست‌های آنها سلولژی بوده است در آزمایش‌های آنها آنتی‌بادی‌های ضد این انگل فعال بوده است از این رو آنها این احتمال را داده‌اند که گوشت این ماکیان حاوی کیست باشد.

وی تصریح کرد: اما وجود آنتی بادی دلیل بر وجود عفونت در بدن ماکیان نیست و ممکن است در یک بازه زمانی طیور با این انگل مواجهه شده باشد و آنتی بادی تشکیل شده باشد.

نقیبی با اشاره به ایزوله بودن واحدهای صنعتی، بیان کرد: شروع این بیماری در مواجهه ماکیان با گربه است و از آنجایی که واحدهای صنعتی مرغ گوشتی در خوراک و پرورش نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند این احتمال بسیار ضعیف است. همچنین بازرسی سازمان دامپزشکی در کشتارگاه‌های کشور دقیق است و مردم محصولاتی که مهر بهداشتی و تحت نظر بودن دارند با خیال راحت مصرف کنند و به این گزارش‌های خبری توجه نکنند.

وی در پاسخ به این پرسش که چند استان درگیر این بیماری هستند؟ گفت: این پژوهش محدود به ۱۸۰ مرغ صنعتی و بومی در استان اصفهان بوده است و حتی نمی‌توان وجود این بیماری را در تمام ماکیان این استان تعمیم داد.

شناسایی عوارض انگل روی انسان

 همچنین در این رابطه بهزاد امیری رییس اداره بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان در وزارت بهداشت، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، گفت: تخم انگل توکسوپلاسما در مدفوع گربه وجود دارد و اگر این مدفوع در سبزی، میوه و یا هر ماده غذایی وارد شود و انسان نکات بهداشت را رعایت نکند این بیماری وارد بدن انسان می‌شود.

به گفته این مقام مسئول، بسیاری از انسان‌ها بعد از ورود این انگل به بدنشان بدون عارضه این بیماری را طی می‌کنند و ممکن است نشانه‌ای از این انگل در بدن آنها مشاهده نشود.

وی در ادامه بیان کرد: این انگل وارد بدن بسیاری از مردم ایران و جهان شده است. وقتی این انگل وارد بدن انسان‌ها می‌شود غدد لنفاوی آنها تورم می‌کند و در برخی موارد دمای بدن بیمار بالا می‌رود اما اگر فرد دارای نقص ایمنی بدن نباشد بعد از مدتی علایم این بیماری از بین می‌رود.

امیری با بیان اینکه این انگل برای افرادی که دارای نقص ایمنی بدن هستند خطرناک است، گفت: فردی که داروی کورتون زیاد مصرف می‌کند وسیستم ایمنی ضعیفی دارد در صورت مواجه با این انگل شاهد بروز عوارض زیادی خواهیم بود. همچنین ورود این انگل در خانم‌های بارداری خطرناک است وعوارضی برای جنین دارد. اگر در آزمایش‌ها تاکید شود که مادر مبتلا به این انگل است باید تحت درمان قرار بگیرد.

به گفته وی، در برخی از افراد این بیماری باعث عفونت شبکه چشمی می‌شود و باید درمان اختصاصی برای آنها در نظر گرفته شود.

سازمان دامپزشکی باید نظر بدهد

حبیب اسدالله نژاد مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی، در گفت‌وگو با ایلنا، گفت: من این مسئله که مرغ‌های گوشتی آلوده به این بیماری هستند را تکذیب می‌کنم و بر این باورم که این اخبار باهدف تشویش افکار عمومی مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مرجع معتبر برای طرح چنین ادعاهایی نیست و سازمان دامپزشکی کشور باید در این زمینه اظهار نظر کند

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =