افزایش آمار دستگیری رمالان در سال 91

وقتی رمالی دوای درد افراد می‌شود

۱۳۹۱/۰۶/۰۳ - ۱۳:۲۸ - کد خبر: 55169
وقتی رمالی دوای درد افراد می‌شود
سلامت نیوز: این کاسبی آن قدر رایج شده که معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا در تشریح عملکرد کارآگاهان این معاونت در بحث برخورد با رمالان گفته که در سال گذشته و سه ماهه نخست سال جاری 191 رمال در کشور دستگیر شدند.
 
در حالی که کاسبیِ بسیاری از مشاغل دیگر کساد است، به نظر می‌رسد کاسبی رمال‌ها و فالگیران به واسطه دردهای بی‌درمان زندگی مردم سکه است.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون، این کاسبی آن قدر رایج شده که معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا در تشریح  عملکرد کارآگاهان این معاونت در بحث برخورد با رمالان گفته که در سال گذشته و سه ماهه نخست سال جاری 191 رمال در کشور دستگیر شدند.
سرهنگ مهرداد امیدی در تایید رواج رمالی گفته است که در سال 90 حدود 189 پرونده در مورد رمالی، کف‌بینی و دعانویسی در آگاهی تشکیل شد که 240 تن از این افراد شکایت کردند و برای 112 رمال قرار صادر شده است.
همچنین آمار این مقام مسئول حکایت از آن دارد که بر خلاف تصور معمول بیشتر رمال‌ها مرد هستند و 112 نفر بازداشت شده‌اند که 90 تن مرد و 22 تن زن بوده‌اند.
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه در سال 90 نسبت به 89 شاهد افزایش دستگیری رمال‌ها  بوده‌ایم تاکید کرده که در سال 89 تنها 142 پرونده در این مورد تشکیل شد.
از قرار معلوم این آمار نسبت به سال 89 رشد هم داشته است. از جمله اینکه در  سال 89  فقط 142 پرونده در این مورد تشکیل شد که 201 تن در این پرونده‌ها، شکوائیه‌ای را به مقامات قضایی ارائه داده بودند. این میزان در سال 88 ، 120 فقره پرونده بود که 93 تن توسط پلیس دستگیر و برای 57 تن قرار صادر شد.

چند درصد مردم و چه کسانی پیش رمال‌ها می‌روند؟
مجری طرح پیمایش آمار اختلالات روانی گفته که در سال گذشته 10 درصد جمعیت کشور برای اختلالات روحی و روانی خود به افراد غیرمتخصص و بی‌صلاحیت مانند دعانویس، رمال و عطار مراجعه کرده‌اند.
طبق برخی تحقیقات انجام شده در معاون اجتماعی ناجا مراجعان به رمال‌ها را می‌توان به دو گروه طبقه‌بندی کرد؛ گروه نخست کسانی هستند که روش‌های علمی و منطقی کمکی به حل مشکل آنها نکرده و به همین دلیل دچار استیصال شده‌اند و گروه دوم افرادی هستند که به روش‌های نوین اعتقاد نداشته و با مشاهده برخی موارد اتفاقی، روش‌های سنتی را اثرگذارتر می‌دانند.
در عین حال به نظر می‌رسد که مراجعه به رمال‌ها فقط متعلق به قشر پایین جامعه نیست، بلکه افراد تحصیلکرده و طبقه بالا هم گرایش زیادی به رمالان و فالگیران دارند. آسیب شناسان اجتماعی درباره دلایل اقبال تحصیلکرده‌های اجتماعی و طبقه مرفه و دارای مدارج عالی تحصیلی به رمالی معتقدند که این افراد به رغم مقاومتی که در مقابل خرافه‌گرایی بروز می‌دهند، در پس ذهن خود نوعی پذیرش کم‌رنگ نسبت به دعانویسی و رمالی دارند . به گفته یک کارشناس وزارت بهداشت 75 درصد مراجعان به دعانویس‌ها، افراد تحصیلکرده هستند و این مساله نمایانگر کم‌کاری فرهنگی در این زمینه است. کارشناس دیگری نیز می‌گوید یکی از دلایل افزایش رجوع به رمال‌ها بسته بودن مسیر منطقی حل مشکلات است.
بر اساس آمارهای موجود استان‌های تهران، مرکزی، اصفهان، خراسان‌رضوی، آذربایجان‌شرقی و آذربایجان غربی بیشترین پرونده‌های مربوط به رمالی را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین استان‌های گلستان، کردستان، قزوین و ایلام کمترین آمار تشکیل پرونده‌های رمالی را به خود اختصاص داده‌اند.
اگرچه معاونت ناجا اعلام کرده است که گرایش مردم به رمالی روند رو به رشدی نداشته، اما افزایش آمار پرونده‌ها و همچنین گرایش تحصیل‌کرده‌های جامعه به این پدیده نکاتی است که نمی‌توان از نظر دور داشت.
 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.38481s, 18q