سلامت نیوز : دانشمندان  تحقیقات خود را روی 37 هزار نفر انجام دادند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ این تحقیقات نشان داد که احتمال بیماری رگهای کرونری قلب در مردان طاس 32 درصد بیشتر است، اما این خطر به اندازه خطر چاقی و سیگار کشیدن نیست.

دانشمندان دانشگاه توکیو انجام گرفته با بررسی نتایج تحقیقات گذشته- پس از حذف عواملی مثل سابقه خانوادگی و سن- متوجه چنین رابطه‌ای شدند.

البته ریزش موی جلوی سر یا به اصطلاح عقب نشستن خط رویش مو تأثیری در افزایش خطر بیماری عروقی نداشت.

دکتر«توموهیده یامادا» استاد دانشگاه توکیو گفت: ما رابطه‌ای واضح اما خفیف بین طاسی- حداقل طاسی فرق سر- و بیماری عروق کرونری قلب یافته ایم.

وی افزود: ما فکر می‌کنیم رابطه‌ای بین این دو وجود دارد اما نه به قوت رابطه‌ای که بین سیگار کشیدن، چاقی یا بالا بودن فشار خون و کلسترول وجود دارد. بنابراین نیازی به بررسی (غربالگری) بیماری قلبی در مردان طاسی وجود ندارد.

دانشمندان گفتند: این موضوع نباید باعث توجه بیش از اندازه مردان به طاسی شود زیرا این پدیده‌ای طبیعی است. در نیمی از مردان تا 50 سالگی موی سر تنک می‌شود و تا 70 سالگی در بیشتر مردان درصدی از طاسی دیده می‌شود.

به گفته دانشمندان، مردان جوانی که دچار ریزش مو هستند به جای تمرکز بر موهایشان باید به سالم بودن سبک زندگی خود توجه نشان دهند.

هنوز توضیح واضحی برای ارتباط طاسی با بیماری عروق قلب وجود ندارد اما شاید همان اتفاقی که در بیماریهای کرونری در رگهای قلب می‌افتد (افزایش حساسیت به هورمونهای مردانه، مقاومت به انسولین و التهاب) در در رگهای پوست باعث طاسی می‌شود.

«دویریان مدوک» پرستار بیماریهای قلبی در انجمن قلب انگلیس گفت: با اینکه نتیجه این تحقیق جالب است اما نباید مردانی را که طاسی شده‌اند نگران کند.

وی ادامه داد: نمی‌توان مانع ریزش موی ارثی شد اما پرهیز از سیگار کشیدن، فعالیت و ورزش و وزن مناسب در اختیار خود افراد است.

«پاتریک وولف» پروفسور استاد دانشگاه کالج لندن گفت: هنوز این ارتباط «کاملاً شناخته شده نیست» و باید در آینده تحقیقات بیشتری صورت گیرد، تا آن زمان نگران ریزش مو نباشید، ورزش کنید، سیگار نکشید و فشار خون و کلسترول را کنترل کنید و نگذارید وزنتان بالا رود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =