چرا کودک جاي خود را خيس مي کند؟

۱۳۹۳/۱۲/۰۵ - ۱۶:۲۲ - کد خبر: 139704

سلامت نیوز:شب ادراري، مشکل شايعي است و در ۱۵ درصد از کودکان ۵ ساله، ۵ درصد از کودکان ۱۰ ساله و ۲ درصد از نوجوانان ۱۵ ساله ديده مي شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،مشکل شب ادراري اغلب کودکان به مرور برطرف مي شود اما برخي تا ۷ سال با اين مشکل مواجهند که در اين موارد بهتر است از يک متخصص کمک گرفت. در صورتي که کودکي پس از ۶ ماه يا بيشتر مشکل شب ادراري نداشت و بعد از آن دوباره دچار اين مشکل شد يا اين که به طور غيرعادي احساس تشنگي کند، بايد به پزشک مراجعه کرد.

علت شب ادراري چيست؟

اگرچه علت اين امر دقيقا مشخص نيست اما دلايل احتمالي آن عبارت است از:

کوچک بودن مثانه؛ به گونه اي که فرد نمي تواند ادرار توليد شده در شب را نگه دارد. مشکل ژنتيکي؛ در اين شرايط، برخي اعضاي خانواده سابقه اين مشکل را داشته اند.عميق بودن خواب و تشخيص ندادن پر بودن مثانه. تعادل نداشتن هورموني، در برخي کودکان ميزان هورمون ها در طول روز پايين تر است و ادرار کمتري توليد مي شود. مثانه پرکار؛ در اين شرايط برخي کودکان در روز هم خود را خيس مي کنند. استرس و عفونت مجراي ادراري آپنه خواب؛ کودک علايم ديگري شامل خواب آلودگي در روز و خر و پف نيز دارد.ديابت؛ علايم ديگر شامل افزايش تشنگي و خستگي مفرط است. يبوست؛ با پر شدن روده، مثانه قادر نيست، ادرار زيادي را در خود نگه دارد. مشکل ساختاري در لوله ادراري

درمان

از مصرف مواد غذايي يا نوشيدني هاي حاوي کافئين مانند شکلات، چاي و نوشيدني هاي انرژي زا پرهيز شود، زيرا کافئين باعث تحريک مثانه مي شود.

قبل از خواب، کودک را عادت دهيد به دستشويي برود.

براي اطمينان يافتن از مبتلا نبودن کودک به بيماري مانند ديابت به پزشک مراجعه شود.

کارهايي که نبايد هرگز انجام داد

به تازگي محققان مي گويند؛ لازم نيست نصف شب، زماني که کودک خواب است او را به دستشويي ببريد زيرا تشخيص پر شدن مثانه هنگام خواب را ياد نخواهد گرفت. هدف اين است که کودک به طور خودکار از خواب بيدار شود تا بتواند مثانه را تخليه کند.

با عصبانيت نمي توان مشکل را رفع کرد. لازم است که از کودک حمايت شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.01427s, 19q