یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که خواب خوب شبانه می‌تواند باعث شود شما احساس جوان‌تر بودن داشته باشید، در حالی که بدخوابی باعث می‌شود مانند یک فرد پیر سرگردان باشید.

خواب خوب می تواند موجب ایجاد احساس جوانی شود

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از مهر از هلث دی نیوز، محققان دریافتند خوب خوابیدن به اندازه‌ای که هنگام بیدار شدن از خواب حس سرزندگی داشته باشید با احساس جوانی چهار سال از سن واقعی در ارتباط است.

از سوی دیگر، نتایج نشان می‌دهد که خواب‌آلودگی شدید باعث می‌شود فرد احساس کند شش سال از آنچه واقعاً هست بزرگ‌تر است.

«لئونی بالتر»، محقق ارشد از دپارتمان روانشناسی دانشگاه استکهلم، گفت: «این بدان معناست که تبدیل شدن از احساس هوشیاری و سرزندگی به خواب‌آلودگی، ۱۰ سال به سن احساس پیری اضافه می‌کند.

برای این مطالعه، محققان ابتدا ۴۲۹ فرد ۱۸ تا ۷۰ ساله را در مورد سن، میزان خواب و میزان خواب آلودگی مورد بررسی قرار دادند.

نتایج نظرسنجی نشان داد که به ازای هر شب که یک فرد خواب کافی نداشت، به طور متوسط حدود سه ماه از سن واقعی خود پیرتر احساس می‌کرد.

بر این اساس، محققان آزمایشی را طراحی کردند تا آزمایش کنند که آیا خواب خوب می‌تواند احساس جوانی و سرزندگی را در فرد ایجاد کند یا خیر.

به گفته محققان، تحقیقات قبلی نشان داده است که احساس جوانی بیشتر از سن واقعی با زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر همراه است و حتی شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افرادی که احساس جوانی می‌کنند مغز جوان‌تری دارند.

بالتر گفت: «با توجه به اینکه خواب برای عملکرد مغز و سلامت کلی ضروری است، ما تصمیم گرفتیم آزمایش کنیم که آیا خواب رازهایی برای حفظ سن جوانی دارد یا خیر.»

این آزمایش شامل ۱۸۶ فرد ۱۸ تا ۴۶ ساله بود. از شرکت کنندگان خواسته شد که خواب خود را به مدت دو شب به چهار ساعت در رختخواب محدود کنند و در زمان دیگری از آنها خواسته شد که به مدت دو شب ۹ ساعت بخوابند.

محققان گزارش می‌دهند که پس از چند شب چهار ساعته، شرکت کنندگان به طور متوسط خود را ۴.۴ سال بزرگ‌تر از زمانی که خواب کافی داشتند احساس می‌کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha